Eseročka – Prečo ju založiť a ako začať rýchlo podnikať

Eseročka – Prečo ju založiť a ako začať rýchlo podnikať

by spravca

Začať podnikať je možné viacerými spôsobmi. Na Slovensku sú najviac preferované formy živnosť a eseročka. Pre malých remeselníkov alebo ľudí pracujúcich s vlastným know how je živnosť ideálna. Ostatní by mali premýšľať nad s.r.o.. Kedy a prečo sa vám eseročka oplatí? Je možné začať podnikať zo dňa na deň?

Komu sa oplatí založiť eseročku

Založenie s.r.o. by mali zvážiť potenciálni podnikatelia, ktorí sa chystajú robiť biznis v rizikovejšej oblasti. Eseročka sa oplatí pri vyšších príjmoch alebo v prípade predpokladu rýchleho rastu či progresu firmy. Vysoké príjmy by pre živnostníka znamenali veľké odvodové zaťaženie. Spomenúť musíme tiež to, že ako majiteľ s.r.o. vyzeráte prestížnejšie v očiach obchodných partnerov a bankových inštitúcií.

Prečo sa oplatí založiť eseročku

Niektorí biznismeni sa pre eseročku rozhodnú pred začatím podnikania. Iní po čase podnikania zistia, že platia vysoké dane i odvody do sociálnej poisťovne a prejdú zo živnosti na eseročku. V oboch prípadoch sa založenie s.r.o. oplatí z týchto dôvodov:

  • Nemusíte platiť odvody do sociálnej poisťovne.
  • Odvody do zdravotnej poisťovne platíte v minimálnej výške.
  • Už sa viac nebudete trápiť každoročným zvyšovaním všetkých odvodov.
  • Vďaka vedeniu podvojného účtovníctva, ktoré je povinné, môžete optimalizovať daňové zaťaženie.
  • Majetok spoločnosti je oddelený od súkromného majetku.
  • Za záväzky eseročky ručíte len firemným majetkom.
  • Môžete do firmy pribrať investora alebo spoločníka.
  • Eseročka sa dá previesť na iného majiteľa i dediť v prípade smrti vlastníka.

Ako na založenie s.r.o.

Založenie s.r.o. má oproti založeniu živnosti dve veľké nevýhody. Prvou je vyššia investícia do založenia, kedy živnosť v istých prípadoch nestojí ani euro. Druhou nevýhodou je zdĺhavá príprava všetkých podkladov na zápis do obchodného registra. V ideálnom prípade bude vaša spoločnosť zapísaná do registra do troch týždňov. Keďže ide o zložitú administráciu, odporúčame založením eseročky poveriť firmy, ktoré sa postarajú o kompletnú agendu. Druhou možnosťou pre ľudí, ktorí sa s podnikaním ponáhľajú, je kúpa už založenej eseročky. Informujte sa na službu s názvom ready made s.r.o.. Vďaka existujúcej spoločnosti môžete začať podnikať po podpise prevodu spoločnosti.

You may also like