Jarné búrky a krupobitie - pohroma pre vaše auto

Jarné búrky a krupobitie – pohroma pre vaše auto

by spravca

Jarné búrky nie sú len o daždi a víchrici, často s ich príchodom súvisí i jav, ktorý robí vrásky na čele majiteľom domov, záhradkárom a motoristom – krupobitie. Silné búrky sprevádzané ľadovými guľôčkami dokážu v priebehu pár minút premeniť idylickú krajinu na spustošenú oblasť. A bohužiaľ, autá nie sú výnimkou. Krupobitie môže na vašom aute zanechať značné škody, ktoré môžu i nemusia znamenať drahú opravu.

Krupobitie a škody na aute

Krupobitie môže na karosérii auta vytvoriť preliačiny rôznych veľkostí a tvarov. Preliačiny narúšajú estetiku auta a v horších prípadoch ovplyvňujú aj jeho funkčnosť. Okrem preliačin dochádza k poškodeniu laku, čo má za následok praskliny a odlupovanie farby. V závere je rizikom korózia. Krupobitie spustoší i okná. Dochádza k praskaniu a vytváraniu pavučinových obrazcov. Veľmi silné krúpy môžu poškodiť svetlá, anténu alebo príslušenstvo, napríklad strešný box. Opravy spomenutých škôd sú drahé, ale v prípade preliačin je možné karosériu opraviť do pôvodného stavu a bez vysokých nákladov.

Oprava preliačin metódou PDR

Či ide o krupobitie, alebo o vandalizmus na aute, preliačiny sa dajú opraviť PDR metódou. Ide o opravy preliačin bez nutnosti lakovania. Táto metóda využíva špeciálne nástroje na precízne vytlačenie preliačin zvnútra karosérie alebo na vytiahnutie z vonkajšej strany. PDR je obzvlášť vhodná na opravu menších preliačin, ktoré sú spôsobené krupobitím.

Výhody PDR metódy

  • Zachovanie pôvodného laku auta
  • Rýchla a efektívna oprava
  • Nízke náklady v porovnaní s klasickou opravou karosérie
  • Vhodná aj pre ťažko dostupné miesta

Nevýhody PDR metódy

  • Nie je vhodná na opravu všetkých typov preliačin
  • Vyžaduje si skúseného a certifikovaného technika

Ako ochrániť vozidlo pred krupobitím

Aj keď neexistuje 100% záruka, že sa vyhnete krupobitiu, môžete urobiť kroky na minimalizáciu škôd na vašom aute. Parkujte auto v garáži alebo pod prístreškom. Ak to nie je možné, parkujte auto na mieste, ktoré je chránené stromami a inými objektmi. Investujte do poistenia proti krupobitiu. Sledujte predpoveď počasia. Buďte informovaní o blížiacich sa búrkach a krupobití, aby ste mohli včas presunúť auto na bezpečné miesto.

Autor: Gabriela Kudláčová

You may also like