Poznáte všetky druhy sáun?

by spravca

Ak sa sauny nepoznáte a zdá sa vám, že sú všetky rovnaké, mýlite sa. Keby ste vyskúšali viaceré druhy sáun, zistili by ste v čom sa líšia. Vonkajšia sauna, vnútorná sauna, parná sauna, fínske sauny a mnohé iné. V nasledovnom článku vás zoznámime s tými najznámejšími.

Fínske sauny

Fínske sauny patria medzi najznámejšie. Spoznáte ich podľa typického dreveného obkladu a oddychových lavičiek. Teplota sa v nej pohybuje v rozpätí od 85 do 95 stupňov a vlhkosť vzduchu je na úrovni 10 – 20 percent. Účinky: vyplavuje z tela toxíny, prekrvuje orgány, posilňuje imunitu zbavuje stresu.

Parné sauny

Vonkajšia sauna má častokrát podobu parnej sauny. Pre tieto sauny je najtypickejšie pravidelné zalievanie rozpálených kameňov vodou, vďaka čomu vzniká horúca para, ktorá sa rozfúka po celej saune. Teplota v tejto saune je 80-90 stupňov a vlhkosť 10-30 percent. Účinky: intenzívne prehreje telo a zlepšuje jeho termoreguláciu.

Tropické sauny

Veľmi podobné fínskym saunám ale s menšou teplotou, ktorá sa pohybuje v rozpätí 65-75 stupňov. Menšia teplota je ale kompenzovaná vyššou vlhkosťou 50-60 percent kvôli zachovaniu účinkov: lieči reumu, svalové ochorenia, pomáha pri liečení dýchacích problémov, napríklad astmy. Tropická sauna môže byť ako vonkajšia sauna, ale aj vnútorná.

Soľné sauny

Teplota v tejto saune sa pohybuje medzi 40 a 55 stupňami Celzia s vlhkosťou vzduchu 15 až 30 percent. Okrem lavičiek z dreva na relaxáciu sú v tejto saune steny, ktoré sú tvorené zo soľných tehiel alebo soľných kameňov. Drevo a soľ spolu vytvoria harmonické podmienky relaxácie. Účinky: zvláčňuje pokožku a vďaka nižšej teplote je vhodná pre začiatočníkov.

Biosauna

Táto sauna patrí k novším a zatiaľ menej známym saunám. Je špecifická tým, že je vykurovaná kachľami s výparníkom, ktoré dokážu udržať stálu vlhkosť 30-60% a teplotu približne 60 stupňov. S parou môžete inhalovať aj esenciálne oleje vďaka čomu sa využíva na aromaterapiu.

Infrasauna

Infrasauny nepatria medzi vonkajšie sauny. Najčastejšie ich nájdete v rôznych fitnes alebo športových centrách. Športovci ju používajú pred náročným zápasom alebo tréningom na rozohriatie tela. V tejto drevenej kabínke sa nachádzajú telesá produkujúce infračervené žiarenie, ktoré je schopné sa dostať pár centimetrov pod kožu. Výhodou tejto sauny je, že sa vyhreje na prevádzkovú teplotu 45 až 60 stupňov v priebehu niekoľkých minút.

Najčastejšie z vyššie uvedených sú fínske sauny a infrasauny. Ako ste sa ale dočítali, typov je oveľa viac. Tak prečo nevyskúšať niektorú inú?