Kto by ich nepoznal. Čerstvo urobené a voňavé palacinky s lekvárom a ovocím, na nich nastriekaná šľahačka poliata čokoládou. Aj vám sa zbiehajú slinky? Málokto však vie, aká je história palaciniek a kto ich mal na stole ako prvý.
Palacinky boli údajne známe už v 6. storočí v starovekom Grécku. Že vraj aj tam boli známym pokrmom, ktorý sa podával na raňajky, ako sme zvyknutí dnes. Neskôr ich Rimania nazývali Alito Docia (ďalšia sladkosť) a pripravovali ich z múky, mlieka, vajec a korenín. Dokonca sa povráva, že pre Rimanov to bolo posvätné jedlo. V kresťanskej tradícii sú palacinky spájané s fašiangovým utorkom, teda dňom pred kresťanským pôstom. Tento zvyk pretrváva dodnes.
V súčasnosti sú palacinky známe všade na svete. No rovnako, ako mnoho iných vecí, aj oni sa líšia v závislosti od miesta, kde sa nachádzate. Preto existuje aj množstvo spôsobov prípravy palaciniek. Existujú tenké veľké palacinky alebo malé americké lievance. Poznáme čokoládové, ovocné a lekvárové verzie, ale stretneme sa aj s palacinkami naslano. V Rusku sa dokonca pod názvom bliny podávajú s kaviárom alebo v Nemecku sa nakrájané na rezance pridávajú do polievky.
My vám prinášame recept na jablkové palacinky.
Potrebujete:
½ l mlieka
4 vajcia
30 dkg hladkej múky
½ kg strúhaných jabĺk
škoricový a vanilínový cukor
lyžičku prášku do pečiva
štipku soli
Postup:
Najskôr si nastrúhajte jablká a zapracujte ich do múky, aby pustili šťavu. Potom do zmesi primiešajte škoricový a vanilínový cukor, prášok do pečiva aj soľ. Následne si pripravte mlieko a pridajte do neho žĺtky, a potom spojte suchú a tekutú hmotu. Oddelené bielky vyšľahajte na sneh a zapracujte do cesta. Palacinky budú vďaka tomu nadýchané. Na rozohriatej panvici potretej rastlinným olejom opečte do zlatohneda. Jablkové palacinky môžete jesť samostatne alebo s lekvárom.
FOTO: Liv Friis-larsen / Dollar Photo Club