Henry Ford, vizionár automobilového priemyslu

by spravca

Vizionár, strojár, priekopník, obchodník, vynálezca, filozof? Kto bol vlastne Henry Ford. Kultová osoba na pozadí automobilového priemyslu.

Vraví sa, že už od malička bol fascinovaný technikou. Vyrastal na rodinnej farme Greenfield v štáte Michigan v USA. Keď mal dvanásť videl po prvýkrát v živote lokomotívu, a to mu navždy zmenilo život. Pochopil, že vozidlá nemusia ťahať iba zvieratá a táto myšlienka zostala hlboko v ňom.

Vyučil sa za strojníka a venoval sa opravám parných strojov. Už vtedy si začal uvedomovať, že para je spiatočnícka a že to musí ísť aj inak. Čítal vedecké časopisy, kde raz narazil na stroj nazývaný Otto, čo bol tichý plynný motor. V tej dobe odborníci tvrdili, že benzín nikdy nenahradí paru pri pohone motora. Henry Ford si myslel opak.

model t ford

Jeho cesta ale nebola jednoduchá. Zamestnaný ako inžinier sa po večeroch venoval montovaniu motora. Jeho vytrvalosť mala úspech a ako 33-ročný zostrojil prvé samohybné vozidlo podobné bicyklu, nazývané Quadricycle. O tri roky na to, povzbudený úspechom, založil so svojimi spoločníkmi firmu Detroit Automobile Company. Tú však nechal pár rokov na to zbankrotovať. Úspech mu nepriniesla ani druhá firma Henry Ford Company, ktorú v súčasnosti poznáme pod názvom Cadillac Automobile Company. Fordova vízia lacných áut pre širokú verejnosť bola v kontraste s predstavami investorov o luxusných modeloch. „Keď človek dokáže nájsť spôsob, ako dostatočne lacno vyrábať niečo, čo potrebuje každý, má základ úspešného podniku,“ tvrdil Ford.

Nevzdal sa a do tretice založil firmu Ford Motor Company. Základná investícia vo výške 28 tisíc dolárov bola vyzbieraná od radových občanov. Henry Ford bol prvý, kto začal vyrábať autá na montážnej linke, čím sa mu podarilo spustiť masovú produkciu cenovo dostupných automobilov, inak známych ako Ford T.

Tento vizionár má na svojom konte 161 patentov. Dá sa o ňom povedať, že iba vďaka svojej viere a vytrvalosti, posunul dopredu celé jedno priemyselné odvetvie. Možno to dokázal aj vďaka svojmu osobnému mottu: „Či už veríte, že niečo dokážete, alebo naopak veríte, že to nedokážete, v oboch prípadoch máte s najväčšou pravdepodobnosťou pravdu.“

 

FOTO patrick o leary / Dollar Photo Club

You may also like