5 chýb pri výbere turistickej obuvi, ktoré vám môžu zničiť výlet

5 chýb pri výbere turistickej obuvi, ktoré vám môžu zničiť výlet

by spravca

Výber turistickej obuvi môže výlet do prírody zmariť alebo z neho spraviť nezabudnuteľný zážitok. Nesprávna obuv vedie k bolesti nôh, otlakom a dokonca aj zraneniam. Akých je 5 najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri výbere turistickej obuvi a ako sa im vyhnúť?

1. Ignorovanie typu terénu a dĺžky túry

Prvá vec, ktorú by ste mali zvážiť pri výbere turistickej obuvi, je typ terénu, po ktorom budete chodiť. Rôzne typy obuvi sú vhodné pre rôzne typy terénu. Napríklad pre ľahké túry po spevnených chodníkoch postačia ľahké turistické topánky. Pre náročnejšie túry v skalnatom teréne budete potrebovať odolnejšie topánky s dobrou oporou členkov.  Dĺžka túry je tiež dôležitým faktorom. Pre kratšie túry si môžete vybrať ľahšiu a priedušnú obuv. Pre dlhšie túry budete potrebovať topánky s dobrou podporou a odpružením, aby ste predišli únave nôh.

2. Nesprávna veľkosť

Turistická obuv musí obopínať chodidlo, ale nie byť príliš tesná. Nohy vám počas túry mierne napuchnú, takže je dôležité, aby ste mali v topánkach dostatok miesta. Pred kúpou si topánky vyskúšajte s ponožkami, ktoré budete nosiť na túre. Vložte prst do päty topánky – mal by sa tesne dotýkať pätovej časti topánky, ale nemali by ste cítiť tlak.

3. Zanedbanie skúšania

Nech už si vyberiete akúkoľvek turistickú obuv, je dôležité si ju pred kúpou vyskúšať. Prejdite sa v obchode a uistite sa, že topánky sedia pohodlne a že v nich máte dostatok priestoru na prsty. Venujte pozornosť aj tomu, ako sa topánky ohýbajú – mali by sa ohýbať v mieste, kde sa ohýba vaša noha. Pánska a dámska turistická obuv sa dá kúpiť tiež online. Vyberte si obchod, ktorý dáva možnosť bezplatnej výmeny tovaru.

4. Ignorovanie materiálu

Turistická obuv je vyrobená z rôznych materiálov, z ktorých každý má svoje vlastné výhody a nevýhody. Koža je odolná a priedušná, ale môže byť aj ťažká a drahá. Syntetické materiály sú ľahké a lacné, ale nemusia byť tak odolné ako koža. Dobrý pomer kvality a ceny majú topánky kombinované – väčšia časť obuvi je textilná alebo syntetická, ale exponované miesta sú z kože.

5. Nesprávna starostlivosť o obuv

Bod 5 síce nesúvisí s výberom obuvi do hôr, ale môže vaše túry ovplyvniť.  Aby vám turistická obuv vydržala čo najdlhšie, je dôležité sa o ňu správne starať. Po každom použití topánky vyčistite a vysušte. Ak sú topánky mokré, napchajte ich novinami, aby absorbovali vlhkosť. Topánky pravidelne impregnujte, ochrániť ich tak pred vodou a nečistotami.

Autor: Gabriela Kudláčová

You may also like