Máte predajňu bez POS terminálu? Zbytočne sa pripravujete o zákazníkov. Tu sú výhody a nevýhody tohto zariadenia

by spravca

Kedysi to bola rarita, dnes je to už súčasťou takmer každého obchodu, u ktorého je registračná pokladňa povinnosť. Platobné terminály (POS) sa v dnešnej dobe považujú už za samozrejmosť. Ak predajca nevlastní POS terminál a neumožňuje svojim zákazníkom platiť pomocou karty, je dosť veľká pravdepodobnosť, že ho už v budúcnosti títo zákazníci nenavštívia.

Dôkazom je aj z roka na rok narastajúci počet POS terminálov. Samotný trh bezhotovostných platieb je pre finančné inštitúcie celkom sympatický, keďže náklady na operácie s hotovosťou sa pod vplyvom rastúcich požiadaviek na bezpečnosť neustále zvyšujú.

Čo teda takéto zariadenie podnikateľom prináša? Pre prijímanie platobných kariet je potrebné elektronické zariadenie, tzv. Electronic Funds Transfer At Point Of Sale (EFT POS). Samotný POS terminál zabezpečí podnikateľom každá banka, najlepšia tá, v ktorej má vedený podnikateľský účet.

Práve toto umožňuje zákazníkom platiť za tovar alebo služby prostredníctvom platobnej karty, dobíjanie SIM kariet mobilných operátorov alebo cash back (vyberanie hotovosti prostredníctvom karty priamo u obchodníka).

Existujú dva typy platobných terminálov. Prvý, stacionárny je prepojený s bankou prostredníctvom káblového pripojenia na elektrickú komunikačnú linku. Je vhodný pre predajne s kasou na jednom, nemennom fyzickom mieste.

Druhým je mobilný, resp. externý POS terminál. Ako ste mohli usúdiť, tento je vhodný pre obchodníkov, ktorí nemajú jedno stabilné miesto, z ktorého prijímajú platby. Môže ísť o donášku, kuriérov alebo taxi službu.

Čo sa týka ceny, samotné zariadenie získate od banky na prenájom. Z právneho hľadiska je vlastníkom naďalej banka a vy ako podnikateľ môžete používať zariadenie počas doby trvania zmluvy.

Rozlišujú sa fixné poplatky a poplatky za transakcie. Fixný poplatok závisí od množstva sumy, ktorá sa zaplatí prostredníctvom terminálu. Všeobecne platí, že čím vyšší je obrat, tým menej podnikateľ mesačne zaplatí. Zvyčajne sa fixný poplatok pohybuje v rozmedzí niekoľkých desiatok eur, v prípade vopred dohodnutého, vysokého mesačného obratu môže byť tento poplatok nulový.

Poplatky za transakcie sú odvodené od celkového mesačného obratu. Zvyčajne sa pohybujú v rozmedzí 1-2 % za každú platbu.

 

 

You may also like