Nárast radikalizmu v Európe, útok na Charlie Hebdo

by spravca

Svetom v utorok 7. januára otriasol teroristický útok islamských radikálov na redakciu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži. Dvaja ozbrojení útočníci majú na svedomí 12 mŕtvych z toho dvoch policajtov. Páchateľom sa následne podarilo ujsť. Príčinou streľby boli karikatúry proroka Mohameda, ktoré redakcia zverejňovala. Medzi mŕtvymi bol aj šéfredaktor známy ako Charb. Nešlo o prvý útok na redakciu Charlie Hebdo, magazín bol pravidelne terčom vyhrážok. V roku 2011 redakcia vyhorela a boli na ňu zameraný hackerské útoky. Ide však o prvý útok, ktorý mal za následok ľudské obete. Francúzsko vyhlásilo trojdňový smútok.

Serious middle eastern man

Rukojemnícka dráma

Ozbrojený útok mal dohru 9. januára, v piatok podvečer. Radikáli naraz obsadili tlačiareň a židovskú pekáreň, kde držali rukojemníkov. Počas následne policajnej akcie islamisti prišli o život. Rukojemníkov sa podarilo oslobodiť, no skorší výbuch si vyžiadal štyri obete. Za atentát v redakcii a rukojemnícku drámu boli zodpovední bratia Said a Chérif Kouachiovci. Rukojemníkov zadržiaval ich komplic Amédy Coulibaly, ktorý má na svedomí aj smrteľnú streľbu na policajtku v uliciach Paríža. Počet obetí nedávnych teroristických útokov tak stúpol na 17.

V nedeľu 11. januára sa v Paríži konal pochod na ich pamiatku. Zúčastnilo sa ho aj v rámci pochodov v iných francúzskych mestách takmer 3,7 milióna ľudí. Okrem toho si pamiatku uctili francúzski politici a približne 40 zahraničných štátnikov.

Mobilizácia bezpečnostných síl

Minulotýždňové ataky majú následky. Vo Francúzsku dochádza k mobilizácii 10 tisíc príslušníkov bezpečnostných síl v záujme ochrany. Premiér krajiny Manuel Valls sa pre televíznu stanicu BFM vyjadril, že Francúzsko je vo vojne proti terorizmu. Naďalej v krajine zostáva najvyšší stupeň varovania pred teroristickými útokmi.

Nárast radikalizmu

Nešlo o prvý ozbrojený útok islamských radikálov. V minulosti už boli novinári, karikaturisti a filmári napadnutí za zverejňovanie hanlivých obrázkov proroka Mohameda. Islamské náboženstvo je na takéto prejavy obzvlášť háklivé, lebo súčasťou ich viery je zákaz zobrazovania akejkoľvek podoby proroka. Otázkou teda je, či aj napriek slobode prejavu, ktorá je nespochybniteľná, by nemali existovať nejaké morálne hranice. Radikáli si nezaslúžia ospravedlnenie svojich činov, ale vyššia úcta k cudzím náboženstvám, názorom a filozofiám, by mohla v budúcnosti pomôcť predchádzať takýmto situáciám. Každopádne útoky a udalosti posledných dní vyvolali veľkú verejnú diskusiu, ktorá môže byť krokom vpred. Z druhej strany sa treba mať na pozore zo vzrastajúcej rasovej a náboženskej neznášanlivosti, ktorá buble pod povrchom multikultúrnych spoločností.

ZDROJ: TASR

FOTO: Nomad_Soul / Dollar Photo Club

You may also like