Prečo si vybrať nábytok z masívu?

by spravca

Tradičný drevený nábytok z masívu je nenahraditeľný. Žiadny iný materiál doma nevykúzli tak príjemnú a útulnú atmosféru. Krásna kresba, mnoho odtieňov a kvalitné povrchy nám ponúka široké spektrum kombinácií a aj náročné želanie dokáže šikovný stolár premeniť v kus nábytku presne v našom vkuse. Zároveň nás však obklopuje lákavá ponuka lacných ‘hypermarketových’ produktov. Ako teda vyberať a porovnávať?

Častou zdanlivú konkurenciou masívu sú predovšetkým cenovo dostupnejšie materiály ako lamino a podobné materiály s obsahom rôznych lepidiel a spojív. Už pri práci s takými materiálmi musia výrobcovia dávať pozor na možné uvoľňovanie nežiaducich rakovinotvorných látok. Oproti tomu je drevo mnohými generáciami preverený materiál bez akýchkoľvek nežiaducich účinkov, ktorý je vhodný ako pre deti, tak pre alergikov.

Vlastnosti masívu – porovnanie

Drevo síce podlieha pôsobeniu vzdušnej vlhkosti, UV žiareniu a zmenám teplôt, ale až na drobné odchýlky spôsobené práve týmito faktormi je drevo stabilným prírodným materiálom. Nábytok z lamina, ktorého zloženie tvorí vylisovaná drevotrieska, nemôže svojou životnosťou masívu konkurovať. Pri rovnakom užívaní v rovnakých podmienkach môže nábytok z masívu vydržať až desaťkrát dlhšie. S rokmi drevo navyše získava na kráse a atraktivite. Dubový, borovicový alebo bukový stôl môže slúžiť až dlhých 70 rokov. A porovnávať nemožno ani finančnú stránku. Na prvý pohľad bezkonkurenčné ceny nábytku z lamina nedosahujú vlastne ani obstarávacie ceny dreva, nieto ceny za ručnú prácu stolára. Na druhú stranu však nízkej cene zodpovedá aj spracovanie a odolnosť nábytku v súčte s možnými zdravotnými rizikami.

S čím by sme pri výbere mali do budúcnosti počítať?

Pri vyberaní farby, odtieňa a štruktúry dreva má hlavné slovo zákazník, lepšie povedané jeho manželka. 😊 Určite by sme ale mali počítať s tým, že drevo s pribúdajúcim časom pracuje. Najvýraznejším zmenám podlieha borovica (obsahuje totiž najviac živice), ktorá ako i ostatné drevo oxiduje. Zmeny sú najčastejšie viditeľné v odtieni farby, ale napríklad dub s vekom získava na tvrdosti a teda aj na odolnosti.

Povrchová úprava masívneho nábytku

Výber povrchovej úpravy závisí hlavne na našom želaní. Alergici a ľudia, ktorí kladú dôraz na ekológiu, investujú do povrchovej úpravy prírodným včelím voskom alebo ekologickým lakom. Tento nezávadný produkt so zelenou známkou má medzi nátermi veľmi perspektívnu budúcnosť a postupne ostatné prípravky vytesňuje na okraj záujmu. Povrchová úprava ponúka nielen kvalitnú ochranu nábytku, ale dáva nám aj možnosť opráv drobností a v neposlednom rade nábytku dodáva atraktívny šmrnc.

Spýtali sme sa odborníkov, čo by pri vyberaní dreveného nábytku predovšetkým odporučili. Odpoveď znela jasne – hlavne nešetriť! Radšej odporúčame požičať si aj pár stoviek euro a kúpiť si kvalitný kus nábytku z masívu, než investovať do nekvality za smiešne ceny.

You may also like