5 tipov, ako na problémových ľudí okolo nás

by spravca

Môže to byť hoci aj Váš blízky priateľ, najbližší spolupracovník, prípadne Váš partner. Osoba, ktorá často klame, zavádza, manipuluje, má rada iba seba… Skrátka problémový typ, presne taký, čo, niekedy s jasným úmyslom, inokedy v blaženej nevedomosti pácha škody, na ľuďoch aj ich nálade v snahe uspokojiť vlastnú potrebu.

Čo s tým, s nimi? S tými problémovými okolo nás? Ako im už raz a navždy zakázať znepríjemňovať nám životy, zbaviť sa potreby rýchlo od nich zutekať a hoci aj vyhľadať kanceláriu, nový byt, mesto, svetadiel, len nech konečne máme pokoj?

Nemusíte hneď bežať na opačnú stranu zemegule, ani meniť prácu, ktorá Vás baví, stačí

5 nižšie uvedených tipov uviesť do praxe a uvidíte, že všetko bude razom inak. Takmer až bezproblémové…

  1. Tvoj život, tvoja zodpovednosť

Problémové osoby jedno spája. Všetko, čo sa im v živote nepodarilo, čo im nevyšlo bola chyba niekoho iného. Nie ich, ale učiteľky, čo na nich v škole „sedela“, neprajných kolegov, ktorých bola celá kancelária plná, vzťah im nevyšiel, lebo partner im vôbec nerozumel… A čo milujú ešte viac, ako rozdávať obvinenia na všetky strany, je hovoriť o nich, nahlas a každému, kto je ochotný počúvať.

Preto najužitočnejšie na zachovanie Vašej duševnej aj pracovnej pohody, je nenechať sa nimi „zahltiť“ a skrátka sa vyhnúť ich monológom plným sebaľútosti. V zmysle tvoj život, tvoja zodpovednosť.

  1. Emócie držte na uzde

Za každú cenu, hoci to neraz nebude ľahké. Problémovým ľuďom ide manipulácia veľmi dobre, a preto aj tí najodolnejší z nás občas podľahnú. Ich hranej solidarite a predstieranému záujmu. Použijú falošnú láskavosť aj urážky iných, len aby si získali Vašu pozornosť a sympatie, ale nič z toho nerobia kvôli Vám, preto, že by ste ich zaujímali. Nie, chcú iba získať informácie, ktoré sa môžu hodiť, aby zasa, keď na to príde, mohli o Vás rozpovedať niekomu ďalšiemu.  Držte preto svoje emócie aj tajomstvá na uzde a nenechajte sa nikým manipulovať.

  1. Choďte na nich priamo

Problémový typ rovná sa večné hádanky. Nikdy nič na rovinu, iba hádanky, dohady, polopravdy a nedokončené myšlienky… Ak chcete od nich priamu odpoveď, je za tým veľký boj, ale inak im neukážete, kto tu má navrch. Čo na nich veľmi účinkuje, je vynútenie priamej odpovede, ideálne len „áno“ alebo „nie“.

  1. Ich narcizmus jednoducho ignorujte

Upriamiť pozornosť inam, na niekoho iného. Problémoví ľudia okolo Vás si radi vynucujú Vašu pozornosť, najradšej rozprávaním o sebe. O svojom ťažkom detstve, osude, živote, práci, dni… Milión sťažností, stále jedna osoba v strede záujmu. On a ešte raz on, pán problémový. Neúčinkuje slušnosť, ani pozorné počúvanie a prejavenie súcitu, lebo čím viac im ho dáte, tým viac Vás zavalia. Choďte na to presne naopak a ignorujte to všetko, čím Vás zasypali. Namiesto toho zmeňte tému a odveďte od nich pozornosť. Doslova akákoľvek iná odpoveď je lepšia, než podpora ich narcistického správania.

  1. Odpustiť ÁNO, zabudnúť ROZHODNE NIE!!

Poradňa kancelarie.sk Vám poradí v mnohom, avšak pokiaľ ide o problémového kolegu, tu si zvyčajne musí pomôcť každý sám.  Možno aj tak, že nezabudneme.

Áno, odpustenie je úžasný vynález, ale funguje len vtedy, ak odpustíme niekomu, kto za to stojí a cení si to. A to problémové typy príliš nevedia. Ak to teda urobíte, berte to ako očistu samých seba, nie zmenu ich správania. Lebo to sa Vaším odpustením nemení.

Preto nezabudnite. Na to všetko, prečo ste sa na nich hnevali, aj prečo ste napokon odpúšťali… a nezabudli.

Áno, títo ľudia Vám ublížili, ale nezmenili Vás, ani Vašu dôveru v dobro a bezproblémovosť mnohých iných ľudí. Inteligentní ľudia skrátka vedia, že sa pred problémovými ľuďmi musia chrániť, a to všetkými dostupnými spôsobmi, avšak bez použitia nekalých zbraní a potupných prostriedkov, ku ktorým sa zvyknú problémoví uchyľovať.

 

 

zdroj: kancelarie.sk

 

You may also like