Bez elektriky na záhrade sa ani vŕtačka nepohne!

by spravca

Mnohé práce na stavbe či záhrade vyžadujú stály prívod elektrického prúdu aj do miest, ktoré sú pomerne vzdialené od najbližšej zásuvky. Ale zasa nie toľko, aby ste museli uvažovať o zakúpení elektrocentrály. Skrátka tak akurát na elektrický bubnový navijak.

Táto šikovná pomôcka dokáže spojiť veľkú kapacitu kábla a teda dostupnosť až na vzdialenosť 15, 20, 25 či 50 metrov.

Kábel býva navinutý na plastovom bubne, ktorý má na jednej strane umiestnené zásuvky. Bubon rotuje na dvojnohom stojane, ktorého tretie rameno funguje ako rúčka. Aj keď sa to nezdá, táto kombinácia mimoriadne pomáha nie len pri namotávaní, ale aj rozvíjaní kábla. Potvrdí každý, kto už rozmotával dlhší kábel.

Pri výbere je možnosť vybrať si z poplastovaných a pogumovaných káblov. Zvyčajne sa uvádza, že pogumované káble sú určené o exteriéru a poplastované do interiéru. Prakticky nie je dôvod, prečo by nebolo možné použiť v exteriéri aj bubon s poplastovaným káblom.

Samozrejme, za predpokladu, že neprší alebo nepríde do styku s vodou. Stupeň ochrany týchto káblov je totiž pomerne nízky a stupeň ochrany pred vniknutím vody je len základný – v preklade to znamená, že pred vniknutím vody tieto základné modely nie sú chránené vôbec.

Modely s pogumovaným káblom sú zvyčajne chránené pred vodou viac. Zvyčajne sa jedná o ochranu stupňa IP43, čo predstavuje stupeň ochrany krytom pred dažďom. Nie je však na škodu overiť si túto skutočnosť na štítku výrobku.

Bubnové navijaky na elektrický kábel majú zvyčajne štyri zásuvky. Tieto zásuvky sú chránené krytmi otvorov. Opäť to však nie je železné pravidlo a je potrebné si túto skutočnosť overiť. Čo však patrí medzi štandardné vybavenie a bez čoho by sa nemal dostať žiadny elektrický bubnový navijak do predaja je tepelná poistka. Tá chráni celý kábel pred preťažením.
Nesmieme zabudnúť ani na skutočnosť, že vzhľadom na dĺžku sú aj medené káble pomerne silno tepelne namáhané. Preto sa pri bežných bubnoch povoľuje zapojenie len cca 1100-wattového spotrebiča s prúdom 4 ampére pretekajúcim cez kábel v prípade, že je kábel navinutý. Ak je roztiahnutý na plnú dĺžku, možné je používať aj štvornásobok týchto hodnôt.

Ističe a poistky sú poslednou záchranou domácej elektrickej siete a spotrebičov pred poškodením. Preto by sme ich montáž mali zveriť v každom prípade odborníkom. Okrem iného preto, že ističe majú niekoľko charakteristík a vybrať ten správny nemusí byť úloha pre predavača.  A aj ked sa možno u niekoho dajú nájsť staré zásoby, nie je vhodné sa v takej vážnej veci spoľahnúť na zariadenie staré niekoľko desaťročí.

Na rozdiel od ističov sú napríklad zásuvky nie len elektrickým zariadením či skrytou súčasťou elektroinštalácie, ale aj súčasťou dizajnu bytu. Predávajú preto nie len ich mechanické či elektrovodivé vlastnosti, ale aj ich vzhľad a farba. Platí však stará pravda, že nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť kúpiť lacné zásuvky.

 

You may also like