Farby na kov – ako sa zorientovať pri výbere?

Farby na kov – ako sa zorientovať pri výbere?

by spravca

Čo sa týka maľovania, kov bol vždy jednou veľkou záhadou. Vo väčšine domácností sa však nachádzajú kovové povrchy; dvere, okná a dokonca aj nábytok. Výber farby na kovové povrchy nemusí byť náročná úloha, najmä na dnešnom trhu s farbami, kde je k dispozícii široká škála možností. Zorientovať sa však pri výbere nemusí byť také jednoduché, ako sa môže spočiatku zdať.

Na čo nezabudnúť pred samotným náterom?

Tajomstvo úspešného lakovania kovov spočíva v použití kvalitného základného náteru. Náterové farby na kov alebo aspoň väčšina z nich obsahuje aditíva, ktoré odstraňujú hrdzu, čo je pre kovy jedna z bezprostredných výhod. Ak má však kov hrdzu ešte pred samotným náterom, vhodné je jej odstránenie, vďaka čomu bude farba, resp. lak na kov držať pevne, a to pomerne dlhú dobu.

Olejové farby na kov – aké sú to?

Farby na olejovej báze sú odolné a odolávajú trieskam i škvrnám. Kryjú aj povrchové nedokonalosti a pri aplikácii sa pomerne ľahko čistia. Aj keby vynecháte základný náter, konečný výsledok môže stáť za to. Tieto farby laky je možné zakúpiť od najvyššieho stupňa lesklosti po úplne matné odtiene, pričom všetko závisí od toho, aký vzhľad chcete docieliť.

Rada na záver

Je teda zrejmé, že farby od Bugy na olejovej báze sú najlepšou voľbou pre kovové povrchy, avšak ani latexové farby nemožno úplne ignorovať. Všetko závisí od toho, aký povrch je potrebné namaľovať a zároveň zvážiť to, či pôjde o interiér alebo exteriér. Rôzne povrchové úpravy ponúkajú rôznu trvanlivosť a odolnosť. Ďalej je nutné zvážiť to, ako často plánujete povrch po natretí čistiť, keďže aj tento aspekt je rozhodujúci. Druh povrchovej úpravy, ktorý ponúka najväčšiu všestrannosť, je pololesklý povrch. Táto povrchová úprava funguje v akejkoľvek situácii, pričom je možné ho vyčistiť mydlom a vodou. Pre ideálny lakovaný kovový povrch je vhodná farba na olejovej báze s pololesklým povrchom.

 

 

You may also like