Na čo si dať pozor, keď si beriete osobný účet zadarmo?

by spravca

Ak si vyberáte nový osobný účet, nenechajte sa zlákať dobre premyslenou reklamou, ktorá nemusí byť vždy úplne pravdivá. Aj pri účte „zadarmo“ vás môžu prekvapiť skryté podmienky a neočakávané poplatky. Ako si teda vybrať spomedzi účtov sľubujúcich nulové poplatky?

Osobný účet zadarmo! Bankový účet bez poplatkov!! Za účet u nás neplatíte!!! Takéto či podobné slogany sa na nás valia každý deň z televízie, novín alebo internetu. Bánk, ktoré sa nám snažia nahovoriť, že práve ich ponuka účtu zadarmo je absolútne najvýhodnejšia, je dnes veľa. Finanční odborníci však upozorňujú na viaceré nekalé praktiky, s ktorými sa môžete stretnúť pri zriaďovaní na prvý pohľad výhodného účtu.

V prvom rade si dajte na výbere skutočne záležať a ponuky jednotlivých bánk si dôkladne preštudujte. Veľkú pozornosť venujte najmä vetám, pri ktorých sa nachádza hviezdička. Tá znamená, že daná informácia nie je kompletná. Veľmi často sú takto vynechané podstatné podmienky, za ktorých účet bez poplatkov získate. Nájdete ich miniatúrnym písmom niekde dole pod čiarou či dokonca na druhej strane letáku.

Skryté poplatky vás môžu nepríjemne prekvapiť

To, na čom sa ľudia zvyknú najčastejšie pri výbere účtu popáliť, sú poplatky – o tých sa ale často zabudnú pred podpisom zmluvy dôkladne informovať. „Účet zadarmo“ dnes najčastejšie znamená nulové poplatky pri založení a vedení bankového účtu, či pri prichádzajúcich a odchádzajúcich platbách.

Toto však nie sú jediné služby, ktoré budete v rámci osobného účtu využívať. Viete, koľko budete platiť za výber z bankomatu alebo vedenie platobnej karty? Neuspokojte sa preto len so zoznamom služieb, ktoré sú zadarmo, pýtajte sa aj na poplatky za menej využívané služby. Banky si môžu účtovať poplatky za bezhotovostný vklad na účet, za čerpanie úveru či ukončenie trvalého príkazu.

Ak máte podozrenie, že vám pracovník banky úmyselne zatajuje podmienky získania nulových poplatkov alebo vám „zabudol“ spomenúť všetky skryté poplatky, dajte radšej od takej banky ruky preč. Už prvý mesačný výpis by vás mohol poriadne šokovať.

Dajte na rady odbornej verejnosti

Pri hľadaní skutočne výhodného osobného účtu by ste nemali brať ohľad len na internetové diskusie či názory kamarátov a rodinných príslušníkov. Zamerajte sa aj na rady odborníkov –  smerodajné pre vás určite budú výsledky prestížnej súťaže Zlatá minca, kde odborníci každý rok hodnotia rôzne finančné produkty.

Cieľom je šíriť medzi ľudí väčšiu finančnú gramotnosť a finančnú zodpovednosť. Výsledky vám tak môžu veľmi jednoznačne napovedať, ktoré banky vám dajú skutočne to, čo sľubujú a tie, na ktoré by ste mali radšej zabudnúť.

V rámci vyhodnocovania osobných účtov v roku 2015 a 2016 najlepšie obstála online internetová banka mBank a jej osobný účet mKonto.

Osobný účet, ktorý zvalcoval konkurenciu

Osobný účet mBank je podľa týchto nezávislých hodnotení skutočne tou najlepšou voľbou, ak túžite po lacnom bankovom účte a transparentnej komunikácii s bankou. Aké sú teda jeho nesporné výhody?

V prvom rade mKonto nie je zaťažené zbytočnými a skrytými poplatkami. Zadarmo získate – vrátane zriadenia a vedenia účtu – výber z bankomatov nielen doma, ale aj v zahraničí. Stačí, ak si počas mesiaca vyberiete hotovosť väčšiu ako 70 eur. Spoplatnené nie sú ani pravidelné platby prichádzajúce na váš účet.

Žiadne poplatky vás nečakajú ani pri prichádzajúcich a odchádzajúcich platbách zadaných cez internetbanking, či pri zadaní a zmene trvalých príkazov a inkasných platieb. Nezmyselných poplatkov sa nemusíte obávať ani v rámci používania platobnej karty, jedinou podmienkou je, aby ste ňou zaplatili aspoň 70 EUR mesačne.

Takýto účet vám pomôže aj s úverom

Je dobré, ak banky myslia o krok dopredu v oblasti služieb klientom. Online banka mBank v rámci bankového účtu ponúka ľuďom možnosť, ako zjednodušiť schválenie žiadosti o úver. Stačí, ak budete mať zriadený osobný účet, na ktorý vám bude prichádzať pravidelný príjem. Takto jednoducho môžete získať predschválenú ponuku úveru – bezúčelová pôžička bude vďaka tomu skutočne na dosah ruky.

Nízkonákladová mBank prináša aj nesporné výhody v oblasti technológií. Okrem internetbankingu budete mať účet pod dohľadom 24 hodín aj vďaka mobilnej aplikácii, ktorú si stačí zadarmo stiahnuť do mobilu. Appka vám napríklad pomôže s navigáciou k najbližšiemu bankomatu, oskenuje QR kód z faktúry, čím výrazne zjednoduší jej úhradu.

Čo vás však určite poteší, je možnosť uskutočniť platbu i bez toho, aby ste poznali číslo bankového účtu osoby, ktorej peniaze posielate. Postačí vám na to iba telefónne číslo z vášho zoznamu.

Suma sumárom – ak hľadáte výhodnú správu svojich financií, zvoľte si účet bez poplatku. No ako sa hovorí: „Dôveruj, ale preveruj.“ Ak si nie ste niečím úplne istí, pýtajte sa a znova sa pýtajte. Ide predsa o vaše peniaze a úspory.

You may also like