Pôžička bez úrokov má svoje limity

by spravca

V súčasnosti sa čoraz viac Slovákov zadlžuje. Ak snívate o novom bývaní, či potrebujete peniaze okamžite, ako prvé sa zamýšľate nad tým, kde potrebné finančné prostriedky získate. Ak si nechcete požičiavať od známych a príbuzných, začnite sa obzerať po rôznych pôžičkách v bankách či iných finančných inštitúciách.

Neverte každej reklame na výhodné pôžičky

V rámci priestorov pre reklamu sa môžete stretnúť s rôznymi produktmi – pôžičky, úvery či hypotéky. Záleží na účele, na ktorý dané financie potrebujete. Každá banka má svoje vlastné podmienky stanovené na to, aby ste daný úver či hypotéku získať mohli. Dnes sa mnohé inštitúcie snažia prilákať ľudí na „výhodné“ pôžičky, ktoré vo väčšine prípadov slúžia ako marketingové nástroje. S ponukami, ako si dnes požičať, sa akoby vrece roztrhlo a odvšadiaľ na nás vykúkajú reklamy.

Porovnajte si pôžičky

Každý, kto si chce požiadať o úver či hypotéku, by si mal vykonať porovnanie a s rozumom zvážiť, kde si peniaze požičia. Podmienky, ktoré musíte splniť, aby ste úver či hypotéku mohli získať, sú rôzne a nie vždy vám banka či iná inštitúcia peniaze požičia. Dnes si dokážete online porovnať pôžičky, úvery či hypotéky v bankách na Slovensku.

Požičať si, ale nepreplatiť

Úroky sú najčastejšie tým faktorom, ktorý mnohých ľudí pri žiadosti o pôžičku odradí. Príliš vysoké úroky totiž znamenajú, že banke splatíte viac peňazí, ako ste si požičali. V súčasnosti sú úrokové sadzby pri pôžičkách vysoké, keďže banka potrebuje na niečom zarobiť. Preto preplatenie pôžičky je jednou z nevýhod toho, keď chcete získať peniaze napríklad od banky.

Na trhu sa ale objavujú aj pôžičky s nulovým úrokom. Takzvané bezúročné pôžičky ponúka niekoľko bánk na Slovenskom finančnom trhu, no nejde o stále produkty týchto bánk. Zväčša ide o sezónne akcie, ktorými sa banky snažia prilákať najmä nových klientov.

Bezúročné pôžičky majú svoje limity

Známa internetová banka mBank prišla ako prvá s touto bezúročnou pôžičkou. Všeobecne ide o veľmi výhodný produkt, keďže úroky sú častým dôvodom, ktorý ľudí odradí. Výška úrokov je pri bezúročnej pôžičke nulová, čo je obrovské plus. Takéto pôžičky sú výhodné, no, samozrejme, sú obmedzené istými podmienkami.

Lehota splatnosti a výška pôžičky

Prvou je lehota, počas ktorej musíte úver či pôžičku splácať. Niekde to môže byť rok, inde aj 20 mesiacov. Takisto výška sumy, ktorú si chcete požičať, je pri takýchto typoch pôžičiek obmedzená. Zatiaľ čo niekde vám prostredníctvom bezúročnej pôžičky požičajú maximálne 1 000 eur, inde vám poskytnú aj 1 500. Pričom, ak by ste si chceli požičať viac, pomocou bezúročnej pôžičky to nebude možné.

Kto má nárok na bezúročnú pôžičku

Predchádzajúce úvery, o ktoré ste žiadali alebo ktoré splácate, môžu byť tiež ďalším faktorom, ktorý si banka bude u vás zisťovať. Pri bezúročnej pôžičke totiž banky vyžadujú, aby išlo o váš prvý úver. Dôvod je prilákanie nových klientov. Vaša finančná minulosť, exekúcie či omeškané splátky budú tým, čo bude banku ďalej zaujímať. Pre banku musíte byť „čistý“ klient so stálym príjmom a musíte byť schopní splácať pôžičku či úver. Dokladovanie vášho príjmu ale nie je podmienkou, ktorá je spoločná pre všetky banky. Okrem toho na to, aby ste mohli využiť bezúročnú pôžičku, musíte mať viac ako 18 rokov.

Dá sa to aj bez poplatkov

S poplatkami, ktoré si banky pri svojich produktoch účtujú a líšia sa od daného produktu, sa stretnete aj pri bezúročnej pôžičke. Jedna banka si za poskytnutie úveru účtuje určité percento z požičanej sumy, v praxi ide o niekoľko desiatok eur a pri vyšších pôžičkách vás to vyjde draho. Na druhej strane sú aj banky, kde pri pôžičke bez úrokov nemáte žiadne poplatky.

Pôžičku si môžete vybaviť online

Dnes si o takúto bezúročnú pôžičku môžete požiadať nielen osobne na pobočke v danej banke, ale aj z pohodlia domova. Online vybavenie pôžičky je naozaj jednoduché a urobiť tak môžete bez toho, aby ste navštívili banku.

Bezúročná pôžička nielen v banke

Požičať si môžete aj v rôznych nebankových spoločnostiach. Aj tam vám môžu poskytnúť bezúročnú pôžičku. Tam je dôležité čítať skryté podmienky. Niekde sa za nulovým úrokom môžu skrývať iné, nevýhodnejšie faktory. Niekde zase, naopak, môžete na rozdiel od banky splatiť túto pôžičku jednorazovo a nemusíte sa tak „upísať“ na rok či dlhšie obdobie.

Úrok pri bezúročnej pôžičke

Aj pri bezúročnej pôžičke vám môže nabehnúť istý úrok. Ten sa môže objaviť v prípade, ak ste sa omeškali s určitou splátkou. Ak je problém tam, skúste si predĺžiť lehotu splatnosti pôžičky či úveru a predídete tak zvýšeniu úroku.

Bezúročná pôžička pri kúpe vozidla

S bezúročnou pôžičkou sa dnes môžete stretnúť aj pri kúpe auta. Niektoré autobazáre dokážu takúto pôžičku bez úrokov poskytnúť klientovi v priebehu niekoľkých minút. Tento krok je vhodnou voľbou pre tých ľudí, ktorí v blízkom období očakávajú finančné prostriedky, napríklad zo sporenia či predaja nehnuteľnosti, no na auto si môžu požičať okamžite. Výšku pôžičky ovplyvňuje jednak cena vozidla a výška vlastných prostriedkov, ktoré má klient k dispozícii.

Najlacnejšia pôžička, s akou sa môžete stretnúť, je jednoznačne tá bez úrokov. Má svoje výhody, no aj limity. Podmienok, za akých môže byť poskytnutá, je niekoľko, a preto je dôležité sa vopred informovať, aby ste predišli prípadným nedorozumeniam. Ak si však chcete požičať viac, ale potrebujete dlhšiu lehotu splácania, určite siahnite po iných úveroch, ktoré banky poskytujú.

You may also like