apr 25, 2018
450 Views
Komentáre vypnuté na Aký dezén pneumatík je pre mňa najvhodnejší?

Aký dezén pneumatík je pre mňa najvhodnejší?

Written by

Správne vybraté pneumatiky dokážu výrazne zvýšiť bezpečnosť a ekonomiku jazdenia, zlepšujú ovládateľnosť vozidla a schopnosť zastavenia na akomkoľvek jazdenom povrchu za akýchkoľvek poveternostných podmienok a v neposlednom rade prinášajú vyšší komfort a vyššiu kvalitu jazdy. Podľa čoho sa však pri ich výbere riadiť? Existuje obrovské množstvo typov, štýlov, konštrukcií, materiálového zloženia, cien pneumatík a proces výberu je niekedy veľmi zložitý. V tomto článku nájdete výhody a nevýhody rôznych vzorov behúňa pneumatík, aby bolo vaše rozhodovanie jednoduchšie.

DEZÉN PNEUMATÍK

Pneumatiky majú najrôznejšie druhy dezénov, pričom každý je vhodnejší pre iný povrch a iný štýl jazdenia. Bez ohľadu na to, či si chcete kúpiť lacné pneumatiky alebo finančne náročnejšie od renomovaných značiek, u všetkých pneumatík rozlišujeme štyri typy vzorov – smerový, symetrický, nesymetrický a smerovo-asymetrický (spája v sebe výhody smerového a asymetrického vzoru).

SMEROVÝ DEZÉN: Spoľahlivosť a bezpečnosť na snehu

Smerové pneumatiky sú ideálne pre športové vozidlá, ktoré pravidelne jazdia po mokrej vozovke. Zvyčajne majú šípovitý vzor dezénu, ktorý zabezpečuje rýchly odvod vody. Chránia tak pred aquaplaningom a zvyšujú smerovú stabilitu predovšetkým na vode, snehu a blate. Preto má väčšina zimných pneumatík práve smerový dezén. Dajú sa použiť iba v jednom smere, čím znižujú možnosti pri pravidelnej rotácii pneumatík na vozidle. Smer otočenia je jasne uvedený na bočnej strane pneumatiky šípkou v smere jazdy, aby boli pneumatiky na plechové alebo hliníkové disky vždy správne umiestnené.

SYMETRICKÝ DEZÉN: Komfort a ekonomická jazda

Na rozdiel od smerových pneumatík, symetrické môžu byť nahodené na ktorejkoľvek pozícii a otočené v akomkoľvek smere, pretože obe polovice behúňa pneumatiky sú identické. Sú veľmi tiché a veľmi dobre držia na ceste. Majú nižší valivý odpor, ktorý znižuje spotrebu paliva a predlžuje životnosť pneumatík. Sú ideálne najmä pre úžitkové vozidlá.

ASYMETRICKÝ DEZÉN: Bezpečnosť v každom počasí

Prvou vecou, ktorú si na asymetrickom dezéne všimnete, je rozdielny vzor vnútornej a vonkajšej strany pneumatiky. Každá strana slúži na iný účel. Odvodové kanály na vnútornej strane slúžia na odvod vody a ochranu pred aquaplaningom. Pevné bloky na vonkajšom ramene pneumatiky zabezpečujú vysokú priľnavosť k vozovke pri zatáčaní a pri jazde po suchej vozovke. Z tohto dôvodu asymetrický dezén, aký majú napríklad aj letné pneumatiky Matador MP16 Stella 2, sú populárne pre ich vynikajúce jazdné vlastnosti a vysokú spoľahlivosť v priamom smere aj v zákrutách a pri zatáčaní, na suchej aj mokrej vozovke. Aj napriek týmto vlastnostiam je hlučnosť pneumatík s asymetrickým dezénom nízka počas celej doby životnosti. Na pneumatike je jasne uvedené, ktorá strana je vnútorná a ktorá vonkajšia.

 

 

 

Article Categories:
Auto Magazín

Comments are closed.