Aký dezén pneumatík je pre mňa najvhodnejší?

by spravca

Správne vybraté pneumatiky dokážu výrazne zvýšiť bezpečnosť a ekonomiku jazdenia, zlepšujú ovládateľnosť vozidla a schopnosť zastavenia na akomkoľvek jazdenom povrchu za akýchkoľvek poveternostných podmienok a v neposlednom rade prinášajú vyšší komfort a vyššiu kvalitu jazdy. Podľa čoho sa však pri ich výbere riadiť? Existuje obrovské množstvo typov, štýlov, konštrukcií, materiálového zloženia, cien pneumatík a proces výberu je niekedy veľmi zložitý. V tomto článku nájdete výhody a nevýhody rôznych vzorov behúňa pneumatík, aby bolo vaše rozhodovanie jednoduchšie.

DEZÉN PNEUMATÍK

Pneumatiky majú najrôznejšie druhy dezénov, pričom každý je vhodnejší pre iný povrch a iný štýl jazdenia. Bez ohľadu na to, či si chcete kúpiť lacné pneumatiky alebo finančne náročnejšie od renomovaných značiek, u všetkých pneumatík rozlišujeme štyri typy vzorov – smerový, symetrický, nesymetrický a smerovo-asymetrický (spája v sebe výhody smerového a asymetrického vzoru).

SMEROVÝ DEZÉN: Spoľahlivosť a bezpečnosť na snehu

Smerové pneumatiky sú ideálne pre športové vozidlá, ktoré pravidelne jazdia po mokrej vozovke. Zvyčajne majú šípovitý vzor dezénu, ktorý zabezpečuje rýchly odvod vody. Chránia tak pred aquaplaningom a zvyšujú smerovú stabilitu predovšetkým na vode, snehu a blate. Preto má väčšina zimných pneumatík práve smerový dezén. Dajú sa použiť iba v jednom smere, čím znižujú možnosti pri pravidelnej rotácii pneumatík na vozidle. Smer otočenia je jasne uvedený na bočnej strane pneumatiky šípkou v smere jazdy, aby boli pneumatiky na plechové alebo hliníkové disky vždy správne umiestnené.

SYMETRICKÝ DEZÉN: Komfort a ekonomická jazda

Na rozdiel od smerových pneumatík, symetrické môžu byť nahodené na ktorejkoľvek pozícii a otočené v akomkoľvek smere, pretože obe polovice behúňa pneumatiky sú identické. Sú veľmi tiché a veľmi dobre držia na ceste. Majú nižší valivý odpor, ktorý znižuje spotrebu paliva a predlžuje životnosť pneumatík. Sú ideálne najmä pre úžitkové vozidlá.

ASYMETRICKÝ DEZÉN: Bezpečnosť v každom počasí

Prvou vecou, ktorú si na asymetrickom dezéne všimnete, je rozdielny vzor vnútornej a vonkajšej strany pneumatiky. Každá strana slúži na iný účel. Odvodové kanály na vnútornej strane slúžia na odvod vody a ochranu pred aquaplaningom. Pevné bloky na vonkajšom ramene pneumatiky zabezpečujú vysokú priľnavosť k vozovke pri zatáčaní a pri jazde po suchej vozovke. Z tohto dôvodu asymetrický dezén, aký majú napríklad aj letné pneumatiky Matador MP16 Stella 2, sú populárne pre ich vynikajúce jazdné vlastnosti a vysokú spoľahlivosť v priamom smere aj v zákrutách a pri zatáčaní, na suchej aj mokrej vozovke. Aj napriek týmto vlastnostiam je hlučnosť pneumatík s asymetrickým dezénom nízka počas celej doby životnosti. Na pneumatike je jasne uvedené, ktorá strana je vnútorná a ktorá vonkajšia.

 

 

 

You may also like