Ako si správne vybrať pneumatiky na leto

by spravca

Kúpa pneumatík na auto vôbec nie je taká jednoduchá záležitosťou, ako by sa mohlo zdať. Na trhu je kvantum variantov, ktoré sa líšia rozmermi, dezénom, kvalitou, cenou či inými vlastnosťami.  Ako si teda vybrať tu správnu pneumatiku napr.  pre Opel Grandland?

Kupujte len rozmer a druh pneumatiky, ktorý máte uvedený v technickom preukaze.

Rozmer a druh pneumatiky nájdete vo vašom technickom preukaze v riadku 41, prípadne alternatívy nájdete na konci preukazu. Ak použijete iný rozmer, môžete mať problém pri cestnej kontrole či STK. Taktiež poisťovňa to môže zohľadniť  pri škodových udalostiach.

Zákon pripúšťa možnosť mať rôzne typy pneumatík na dvoch osiach vozidla (na jednej osi pneumatiky musia byť striktne rovnaké), ale nemusí to byť ideálne riešenie.  Dva odlišné modely pneumatík totiž predstavujú dve odlišné brzdné dráhy, dva rôzne typy aquaplaningu, inú priľnavosť  a pod. s čím treba určite počítať.

Okrem rozmeru a druhu treba zohľadniť aj dezén pneumatiky. V podstate si viete vybrať medzi 3 druhmi: symetrické, asymetrické a smerové.  Symetrický dezén je vhodnejší pre automobily nižšej a strednej kategórie.  Asymetrický pre komfortné, ako Opel Insignia. Smerové pneumatiky sa väčšinou  používajú pre športový štýl jazdy.

Na koniec si dávajte pozor ešte na dobu spotreby pneumatík. Maximálna doba použiteľnosti gumy je 6 rokov.

You may also like