Údržba komína je veľmi dôležitá

by spravca

Aj vy máte dilemu, či sa starať o komín alebo úplne postačí, ak sa jeden krát do roka príde naň pozrieť kominár? Po pravde, ideálne je, ak si na údržbu komínu nájdete čas aspoň dva krát ročne, keďže usadeniny môžu začať horieť, dokonca hrozí riziko otravy! Okrem toho môžete nedostatočnou údržbou komínu výrazne znehodnotiť jeho životnosť, ba dokonca vám môže po čase prestať fungovať, čo by so sebou prinieslo množstvo komplikácií. Ak sa chcete týmto nepríjemnostiam vyhnúť aj vy, nezanedbávajte údržbu, veď nejde o nič zložité, a to nemusíte byť ani domáci kutil! Že neveríte?

Pozor na komínový požiar!

Ako už bolo spomenuté v úvode, pri nedostatočnej údržbe dochádza k nahromadeniu usadenín, a teda sadzí, čo spôsobuje zhoršenie ťahu komína. Ak by hrúbka nánosu presiahla 3 centimetre, stáva sa táto vrstva horľavou a vzniká komínový požiar. Vedeli ste, že ťah môže zhoršiť obyčajná pavučina? A ak máte vykurovacie teleso v obytnej miestnosti, môžete byť ohrozený na živote, a to je už vysokorizikové! Pri nedokonalom spaľovaní fosílnych palív vzniká oxid uhličitý, bezfarebný plyn bez chuti i zápachu, ktorý je jedovatý, čo spôsobuje otravu. Už teda aj vy chápete, prečo sa o komín treba dôkladne a pravidelne starať?

Ako mám postupovať?

Ak ste sa rozhodli, že váš komínový systém je nutné udržiavať a aspoň z času na čas skontrolovať, či je všetko v poriadku, v prvom rade je nutné zaistiť voľný a bezpečný prístup k jeho kontrolným a čistiacim miestam. Všímajte si praskliny na komínovom plášti, ale i nerovnomerné plochy povrchu plášťa, pretože tieto atribúty môžu signalizovať to, že niečo nie je v poriadku. Ak zbadáte chybu, prípadne sa vám niečo nebude zdať, príslušná stavebná firma, resp. odborník sa o všetko potrebné postará, prípadne vám poradí, ako sa o komín v budúcnosti postarať.

You may also like