Viete, čo je bidet?

by spravca

Iste už mnohí poznajú termín bidet, ale mnohí z nás nevedeli, že v dnešnej dobe nepotrebujete záchodovú misu priamo na to určenú. Obzvlášť namáhavá a drahá je inštalácia celého záchodu, pokiaľ vám už doma jeden ,,klasický“ stojí.

Poďme však pekne po poriadku a vysvetlime si, čo je vlastne bidet. Na Wikipédii sa dozvedáme presnú charakteristiku a pôvod bidetu. Znie nasledovne:

,,Bidet je nízko umiestnený typ umývadla prispôsobený pre umývanie vonkajších genitálií a ritného otvoru.“ Velice vtipná, no zároveň trefná charakteristika bidetu.

História bidetu

Slovo bidet pochádza z francúzštiny a označuje poníka. Vynálezcovia bidetu ho už v roku 1710 pomenovali z toho dôvodu, že nad ním kvočíte a pripomínate polohu sedu ako na tomto druhu koňa. V minulosti bol bidet výhradnou doménou panstva, kde si ho kráľovská rodina nechala umiestniť priamo do izby v podobe drevenej stoličky s otvorom, kde bola umiestnená porcelánová misa. V roku 1900 sa vďaka rozvoju inštalatérstva tento šikovný pomocník presunul do kúpeľne a na toalety.

O pol storočia neskôr začali výrobcovia umiestňovať trysku priamo do záchodovej misy pre rodiny, ktoré nemali dostatok priestoru na oddelený záchod a bidet.

To by bola skvelá alternatíva aj v dnešnom 21 storočí. Aké mám však možnosti, ak mi už jeden ,,nebidetový“ záchod na toalete stojí a inštalácia celého bidetu by ma vyšla poriadne draho?

Riešením sú vodovodné rozvody…

… umiestnené pod umývadlom pri toalete či v stene vedľa záchodovej misy! Najlacnejšia, najefektívnejšia a najrýchlejšia alternatívabidetové sprchové hlavice, ktoré si ľahkou inštaláciou necháte namontovať hneď vedľa záchoda. Výhodou tzv. bidetových spršiek je manuálna manipulácia podľa vlastných predstáv a potrieb. Bidetová sprška je skutočne najlacnejší spôsob, ako si zaobstarať osobný, domáci bidet už od 15 Eur. Bidet už v dnešnej dobe nie je výhradou horných desať tisíc. Lacnejšia alternatíva v podobe bidetovej spršky má veľa výhod. Finančne dostupná pre každú domácnosť, diskrétna,  nenáročná na údržbu a pľac, ľahko ovládateľná. My sme sa jednoznačne rozhodli pre ten najrýchlejší spôsob montáže. Neexistuje nič lepšie ako najprirodzenejšia hygiena po veľkej, či malej potrebe. 😊

 

You may also like