Ste tehotná? Chrbát vám môže dať zabrať

by spravca

Hoci sa nedá celkom s určitosťou stanoviť presný týždeň, od kedy je možné zaznamenať bolesti chrbtice spôsobené práve tehotenstvom, ženu môžu trápiť prakticky od prvého trimestra. Platí to najmä v prípade, že takými bolesťami trpela už pred samotným tehotenstvom.

Jednou z prvých ťažkostí je bolesť kostrče, ktorú žena môže pociťovať v sede a pri vstávaní so stoličky. „Už  v prvom trimestri je vylučovaný hormón relaxín, ktorého úlohou je uvoľňovať väzivové spojenia najmä v oblasti panvy, kostrče a bedrových kĺbov, čím sa nepatrne menia anatomické pomery jednotlivých štruktúr voči sebe. Panva sa mierne rozširuje, kostrč napriamuje, bedrové kĺby sú voľnejšie,“ opisuje fyzioterapeutka Martina Benedeková z rehabilitačného strediska Centrum Liberta. Práve spomínaný hormón relaxín spôsobuje nepríjemné pocity počas sedenia. Ak ich chcete zmierniť, zamerajte sa aj na to, na čom sedíte. Ideálna je stolička, s pohyblivým sedákom na pružine, ktorá zabezpečí, že budete sedieť v správnej polohe a zmierni dopady celodenného sedenia v práci.

Čo vás môže bolieť a prečo

„Okrem typickej bolesti kostrče v sede môžete cítiť bolesť aj v oblasti spojenia chrbtice a panvy a to aj v ľahu počas spánku a tiež bolesť vnútornej strany stehien. Vo vyšších štádiách gravidity sa k tomu pridružuje napätie svalov v okolí driekovej chrbtice spôsobenej prehĺbením lordotického zakrivenia (prehnutia) kvôli váhe bruška a zmene ťažiska tela vo vertikále. Preto sa tieto bolesti objavujú najmä v stoji, chôdzi a v dlhodobom statickom zaťažení,“ dodáva M. Benedeková. Ak proti tomu chcete bojovať, začať by ste mali už pred tehotenstvom. „V tehotenstve to môžete ovplyvniť udržiavaním si váhového prírastku v medziach normy, mať dostatok pohybovej aktivity (najmä chôdze), vyhnúť sa dlhému sedeniu či státiu,“ hovorí fyzioterapeutka. Po výmene stoličky by ste sa mali pozrieť na matrac – nemal by byť preležaný a mal by dostatočne v ľahu podporiť najbolestivejšiu oblasť panvy, či driekovej chrbtice.

Ako spať

Poloha počas spánku hrá tiež dôležitú rolu a nie nadarmo sa o nej toľko hovorí. Ako to teda je? „S rastúcim bruškom sa neodporúča spávať na chrbte kvôli tlaku maternice s plodom na dolnú dutú žilu, čím sa zhoršuje návrat krvi touto žilou k srdcu, čo môže viesť k nevoľnostiam. Poloha na bruchu nie je vhodná zo zrejmých dôvodov, najvhodnejší je teda spánok na boku. To, či uprednostniť polohu na pravom, či ľavom boku, je veľmi individuálne. Občas sa na ľavom boku zmierňuje pálenie záhy, ale zvýrazňujú sa bolesti chrbtice, inokedy je tomu práve naopak,“ dopĺňa M. Benedeková. Tak ako je dôležitá správna stolička, napríklad s výkyvovým sedákom na pružine Spinalis, je správne ležať na matraci, ktorý nie je príliš mäkký a preležaný.

Vankúše a cvičenie – vaša spása

Najvhodnejšou pomôckou pri spaní sú vankúše. Môžete si nimi zvýšiť polohu hlavy, uložiť vankúš medzi kolená, prípadne pod jedno koleno, či podoprieť driekovú chrbticu. Každej žene pomôže niečo iné, preto je potrebné len skúšať, čo vám viac vyhovuje. „Čo sa týka cvičení, vhodné sú pilates, gravidjoga a cvičenie či plávanie vo vode. Takéto cvičenia však nie sú vhodné pre každého, neriešia konkrétny problém tehotnej ženy a vôbec nie sú vhodné pre ženy na rizikovej gravidite, ti by mali navštíviť skúseného fyzioterapeuta, ktorý na základe individuálnych ťažkostí ženy zvolí vhodnú terapiu. Najčastejšie ide o rôzne mobilizácie, relaxáciu svalov, kinesiotaping, redukáciu dýchania, špeciálne metodiky, školu chrbta a iné. V neposlednom rade je vhodné si uvedomiť, že úplne všetkým bolestiam chrbtice sa v tehotenstve zabrániť nedá, sú súčasťou prípravy tela na samotný pôrod,“ radí fyzioterapeutka. Zabudnite na silové cvičenia, či posilňovanie chrbtových a brušných svalov. Mnohí gynekológovia sa zhodujú, že najťažšie pôrody majú hlavne športovkyne, gymnastky, baletky a podobne. S rastúcim bruškom sa zvyšuje poloha bránice, ktorá ovplyvňuje dýchanie, ale aj celkové držanie tela. Každá žena je však iná, ako aj iné je každé tehotenstvo.

 

 

You may also like