Výmena pneumatík nie je žiadnou vedou

by spravca

Pri prezúvaní pneumatík iste mnohých z vás napadlo, že by mohli nejaké to euro ušetriť vďaka výmene mimo servisu. Na druhej strane máte obavy z nezvládnutia tejto činnosti. Obavy však nie sú na mieste. Výmena pneumatík nie je žiadnou vedou, nemusíte vlastniť nijaké špeciálne nástroje a nie je náročná ani na priestor a čas.

Čo budete potrebovať na výmenu pneumatík

Prezúvanie zimných pneumatík sa robí zväčša v októbri a letné pneumatiky sa menia v apríly. Samozrejme, že je potrebné sledovať predpoveď počasia, aby vás neprekvapili posledné snehové prehánky. Základným predpokladom na výmenu pneumatík bez návštevy pneuservisu je vlastnenie zdviháka. Pri bežnom úžitkovom vozidle vám postačí zdvihák s nosnosťou do dvoch ton. Nezabudnite však aj na výšku zdvihu a vopred si overte v návode vozidla akú výšku potrebuje vaše auto. Matice kolies bez krížového kľúča celkom iste neodmontujete a ani nepripevníte. Ak sa vám nedarí matice uvoľniť, stačí použiť zopár kvapiek penetračného oleja. Na utiahnutie skrutiek kolies si zaobstarajte momentový kľúč. Skrutky radšej skontrolujte po pár najazdených kilometroch. Po ruke by ste mali mať aj handričku alebo kefu na odstránenie nečistôt z kolesa. Pracovné rukavice oceníte pri uchopovaní náradia a ušetria vám aj čas zdĺhavého umývania rúk po montáži.

Vymieňame pneumatiky

Ak sa chystáte meniť novú sadu pneumatík, nezabudnite pri ich kúpe na  označenie pneumatík, ktoré vám mnohé napovie o ich jazdných vlastnostiach. Uvedený postup na výmenu pneumatík krok za krokom vám uľahčí celý proces. Možno budete prvý raz váhať a výmena vám bude trvať dlhšie, ale druhý pokus už bude hračkou. Napokon sa iste budete tešiť z peňazí, ktoré ste ušetrili.

  1. V prvom rade musíte pneumatiky demontovať. Auto dajte do stabilnej polohy, zaraďte rýchlosť, zatiahnite brzdu alebo pri vozidlách s automatickou prevodovkou zaraďte polohu P. Všetky skrutky na kolese uvoľnite pomocou krížového kľúča.
  2. Zdvihákom zodvihnite auto zopár centimetrov od zeme. Nezabudnite na to, že zdvihák je potrebné umiestniť na miesto, ktoré je na vozidle vyznačené.
  3. Pomocou krížového kľúča vytiahnite všetky skrutky z kolesa, uložte si ich na jedno miesto. Koleso odložte bokom a očistite celý priestor handričkou alebo kefou. Nasaďte nové koleso.
  4. Pri smerových pneumatikách dbajte na správnu polohu. Umiestnite skrutky späť krížovým kľúčom. Zdvihák už môžete uvoľniť a vozidlo položiť na podlahu tak, aby sa kolesá jemne dotýkali zeme.
  5. Dbajte na pevné dotiahnutie všetkých skrutiek prostredníctvom momentového kľúča. Skrutky doťahujte do kríža. Auto už môžete úplne spustiť na zem.
  6. V poslednom kroku nahustite pneumatiky do požadovaného tlaku. Nezabúdajte, že ani najlepšie letné pneumatiky a ich zimné varianty vám nebudú dobré slúžiť bez potrebnej starostlivosti. Kontrola nahustenie, správne uskladnenie a spôsob jazdy vedia životnosť pneumatiky zvýšiť o niekoľko mesiacov.

 

 

 

You may also like