Kam až oči dovidia a ešte ďalej

by spravca

Oko je čarovný orgán. Aby sme si naplno dokázali vychutnať svet navôkol, evolúcia nám nadelila oči dve. Mnohým však zdravie z možnosti naplno vnímať svet zmyslami ubralo. Nie je však všetkým dňom koniec!

Doprajte si zrakové znovuzrodenie operačným zázrakom. Neľakajte sa, možno sa po prečítaní nasledujúcich riadkov budete na to, naopak, tešiť.

Oko za oko

Žiaden strach. Až tak ďaleko nemusíte zachádzať, vaše oči vám nikto nebude vymieňať. Zrak je pre človeka veľmi dôležitejší. Mnohé štúdie sa zhodujú v tom, že zrakom vnímame dokonca až 80 % informácií. Viete si predstaviť, že by ste prišli o 4/5 toho, čo vám okolie ponúka? Zrak vás nemusí zradiť úplne, aj keď, žiaľ, existuje mnoho ochorení, ktoré nás o krásu života oberajú.

Ochorenia očí

Aj keď nám príroda dopriala ochranu očí v podobe mihalníc, rias, slznej žľazy či rohovkového reflexu zadarmo, niekedy to nemusí stačiť. Oči sa opotrebujú. Na to, aby sa váš zrak poškodil, nepotrebujete žiaden úraz. Časté a zdĺhavé pozeranie na monitor počítača alebo klimatizácia, to sú príčiny toho, prečo môže vaše oko trpieť. Doviesť vás to môže až na operačný stôl. Často je odporúčaná operácia oka.

Krátkozrakosť a ďalekozrakosť

Toto sú azda dva najčastejšie skloňované pojmy pri téme ochorenie očí. Krátkozrakí ľudia sú tí, ktorí nevidia dobre do diaľky a ďalekozrakí presne naopak – tí majú problém s videním zblízka. Krátkozrakých môžete často vidieť, ako sa snažia oči žmúriť. Čo sa týka ďalekozrakých, tí sa snažia od veci odstupovať.

Ak ste prekonali vekovú hranicu 40 rokov a zle vidíte, diagnóza nie je pomenovaná ako krátko- či ďalekozrakosť, ide o stareckú slabozrakosť. Vaša šošovka sa vnemom nedokáže prispôsobovať natoľko, aby vytvorila dokonalý obraz. Aj tomu sa dá pomôcť. Odpoveď na otázku: „Ako?“ sa dočítate o chvíľu.

Astigmatizmus

Často sa opakujúcou je situácia, že ak máte vo svojej zdravotnej karte záznam o niektorej z vyššie spomínaných porúch, pridruží sa k tomu aj astigmatizmus. Dôsledkom astigmatizmu je neostré videnie a príčinou je zas nerovnomerne zakrivená rohovka.

Sivý zákal, zelený zákal

Nenechajte sa zmiasť, pestrofarebnosť v názve neodzrkadľuje dokonalosť videnia. Sivý zákal sa najčastejšie objavuje u ľudí s vekom 55 rokov a viac. Vyznačuje sa zoslabnutou zrakovou ostrosťou. Druhý z dvojice zákalov, zelený zákal je vyvolaný vysokým krvným tlakom, čo zle vplýva na zrakový nerv. Chcete sa vyhnúť slepote?

Doprajte očiam iskru – vyliečte ich

Jednou z možností ako znovu dokonale vidieť vašu rodinu či hoci len dopravné značky, sú okuliare alebo kontaktné šošovky. Tie však nie sú vhodné pre každú životnú situáciu. Potom je tu ešte spomínaný chirurgický zákrok. Operácia oka dnes však nemusí byť chápaná ako posledná možnosť. Práve naopak. V dnešnej dobe moderných technológií sa okuliarov a šošoviek môžete bezbolestne a profesionálne zbaviť do 10 minút!

Laser ako operačná metóda

Ako to z názvu vyplýva, laser je jedna z operačných technológií, ktorá dokáže človeku prinavrátiť zrak v plnom rozsahu. Laserové zákroky sa delia na dva typy:

  1.      laserový zákrok, vykonávajúci zmeny na povrchu oka;
  2.      laserový zákrok, vykonávajúci zmeny pod povrchom oka.

Tento výdobytok techniky vás môže zbaviť už od triviálnej krátkozrakosti a ďalekozrakosti. Refrakčná laserová metóda sľubuje zmenu zakrivenia rohovky, a tak už nebudete musieť žmúriť či odťahovať displej smartfónu čo najďalej od seba.

Femtosekundový laser je zas niečo pre pacientov žijúcich v tieni sivého zákalu. Aj toto je spôsob, ktorý spadá do skupiny operačných zákrokov zvanej laserová chirurgia oka. Sivý zákal je totiž neliečiteľný. Vaše oči sa bez neho ráno neotvoria len tak, po použití očných kvapiek. Tento druh laseru vašu poškodenú šošovku rozdrví rýchlo a bezbolestne, tieto čiastočky sa odsajú a vy môžete na svoju polovičku žiadostivo žmurkať zdravými očami.

Raz, dva, tri

Liečba očí laserom prebieha naozaj akoby mihnutím oka. V dvojtýždňovom predstihu jej predchádzajú predoperačné vyšetrenia, na ktorých lekár berie do úvahy nielen zdravotný stav zrakových orgánov, ale aj pacienta ako osobnosť s individuálnymi potrebami. Laserové zákroky sa vykonávajú v lokálnej anestézii. Po dôkladných predoperačných vyšetreniach vás chirurgický zákrok môže stáť len 10 minút vášho drahocenného času. Spolu s časom stráveným samotnou operáciou vám pobyt na ambulancii zaberie len približne 2 hodiny.

Vaše oči si môžete nechať operovať obe v jeden deň. Ušetríte si polovičku času stráveného v prostredí zdravotníckej starostlivosti. Najväčším plusom je fakt, že do normálneho každodenného života sa môžete vrátiť už po 24 hodinách od zákroku. Vychutnávať si tak môžete napríklad aj radosť zo šoférovania vášho automobilu. Na druhý deň lekár na kontrolnom vyšetrení zhodnotí úspešnosť liečby.

Otvorte oči! Užívajte si život plnými dúškami, objavujte jeho krásy všetkými zmyslami.

You may also like