Problémy s chrbticou? Trápia jedno z troch detí

by spravca

Nepríjemnosti spojené s chrbticou bohužiaľ poznajú už aj deti, dokonca, každé tretie. Ak máte podozrenie, že sa to týka ja toho vášho, nečakajte a vyhľadajte lekára.  Na nápravu budete mať ešte relatívne dosť času. Ak to však neurobíte včas, teda do jeho osemnástich rokov, kedy sa jeho vývoj zastaví, lekára budete musieť navštevovať pravidelne.

Deti sa musia hýbať

Okrem toho, že ochorenie chrbtice patrí k najčastejším zdravotným problémom dospelých, dotýka sa už aj malých detí. Dôvod je ten istý – málo pohybu, pasívna forma oddychu a dlhé hodiny strávené sedením. Kým u dospelých je to v práci, u detí je to v škole a pri písaní domácich úloh. V rozvinutých krajinách, kde deti trávia veľa času pri počítači, sa výskyt ochorenia ešte zvyšuje. V USA je ochorenie chrbtice druhou najčastejšou príčinou návštevy lekára.

V súčasnosti sa touto problematikou zaoberá viacero medicínskych odborov – ortopédia, neurológia, rehabilitácia, reumatológia, neurochirurgia, radiológia, traumatológia a anesteziológia. Definitívnu diagnózu a liečbu, zhodnocovanie príznakov, vyhodnocovanie stavu svalstva, pohyblivosti a rozsah pohybu chrbtice a kĺbov, posudzuje odborný lekár – neurológ. Podľa Sociálnej poisťovne tvoria funkčné poruchy chrbtice a degeneratívne ochorenia chrbtice v klinickej medicínskej praxi veľmi početnú skupinu. Čo sa týka diagnostiky a liečby patrí k jedným z finančne najnáročnejších, a preto je dobré myslieť na prevenciu.

Rátajú sa aj detské atrakcie a ihriská

Bolestiam chrbtice u detí sa dá predísť predovšetkým dostatkom pohybu. Miernou fyzickou aktivitou ako lezenie po preliezkach, či hojdaním a šmýkaním, by malo dieťa

stráviť polhodinu a to minimálne trikrát do týždňa. Pri intenzívnejšom pohybe ako skákanie na trampolíne alebo behu by malo stačiť dvadsať minúť dvakrát týždenne. Vhodný je tiež tanec a všetky loptové hry – výber aktivity je na vás a na dieťati.

Dbajte na výber školskej tašky aj stoličky

Veľký vplyv na zdravie detského chrbta má aj školská taška. Pri jej výbere treba myslieť na hmotnosť dieťaťa, tvar tašky a jej materiál. Aj príliš ťažká taška môže spôsobiť vznik skoliózy, preto dajte pozor na to, aby nebola plná zbytočností a bolo v nej len to najnutnejšie.

Ďalšou nemej podstatnou príčinou ochorenia chrbtice je nevhodná stolička. Bežné stoličky nedokážu svojou konštrukciou zabrániť deformite chrbta. A hoci ergonomické stoličky umožňujú rôzne nastavenia či tvarovanie chrbta a sedadla, svaly, ktoré zaručujú správne držanie tela, ochabujú. „Správne držanie tela počas sedenia zabezpečí stolička so sedadlom na pružine, ktorý podvedome prinúti deti sedieť rovno aj dlhé hodiny. Navyše im umožní častú zmenu polohy a tzv. aktívne sedenie,“ uvádza Adam Zaydlar z Centra zdravého sedenia Spinalis. S každým pohybom dieťaťa sa sedadlo detskej stoličky nakláňa dopredu alebo do strán a donúti telo balansovať a vracať sa do prirodzenej a optimálnej polohy. Takáto stolička sa využíva ako zdravotná pomôcka, pretože pôsobí ako prevencia proti vzniku skoliózy a pomáha aj liečbe tohto ochorenia. Myslite na zdravie chrbtice vášho dieťaťa včas a predídete tak bolestivým problémom v neskoršom veku.

You may also like