Je cena pneumatík odrazom ich kvality?

by spravca

Aj najlacnejšie gumy môžu byť viac než spoľahlivé

Výmena opotrebovaných pneumatík za nové je záležitosťou, ktorá raz za čas neminie žiadneho vodiča. Pre niektorých ide o veľkého strašiaka a to nielen kvôli investícií do nových pneumatík, ale aj kvôli neznalosti ohľadom výberu. Kúpa nových pneumatík však nemusí byť takou zložitou a nákladnou investíciou, ako sa niektorým zdá. Ešte predtým, ako sa rozhodnete staré gumy vymeniť zistite, či sú tie vaše naozaj natoľko zničené, že už nevydržia ani jednu sezónu. Znakom opotrebovania je nielen hĺbka dezénu, ktorú stanovuje zákon, ale aj rôzne praskliny, zmena farby alebo zvláštne zvuky počas jazdy. Ak ste si istý, že je pneumatiky potrebné vymeniť, nenechávajte si to na poslednú chvíľu a taktiež sa s nákupom a hlavne výberom veľmi neuponáhľajte.

Vymieňať letné pneumatiky nie je pre vodičom takým stresujúcim javom, ako je to v prípade tých zimných. Zlé počasie vás nemôže prekvapiť a preto sa pri výbere nového výrobku rozhodujte správne. Skúsení vodiči vedia, že ani tie najdrahšie gumy nie sú zárukou najlepšej kvality a naopak, aj tie najlacnejšie pneumatiky môžu dokážu v niektorých prípadoch spĺňať najlepšie kritériá a hodnotenie. Aj to je dôvoď, prečo by ste sa nemali zameriavať na cenu výrobku, ale najmä na jeho jazdné vlastnosti a kritériá. Ešte predtým, ako sa do výberu pustíte, musíte v prvom rade vedieť presný rozmer, aký potrebujete a potom sa zamerajte na kritériá ohľadom bezpečnosti, pohodlnej jazdy, spotreby paliva a životnosti. Ak zohľadníte viacero faktorov, určite si vyberiete pneumatiky, s ktorými budete spokojný dlhé roky.

Pri výbere vám pomôžu aj rôzne testy

Veľkou výhodou a pomocou pri výbere sú testy pneumatík, ktoré sú vykonávané každý rok s cieľom informovania vodičov o najlepších výrobkoch na trhu. Vďaka nim si môžete porovnať to najlepšie, čo nám motoristickí výrobcovia ponúkajú bez toho, aby ste trávili hodiny alebo dni hľadaním recenzií. Najdôveryhodnejšími sú testy spoločnosti ADAC, ale aj rôznych uznávaných a renomovaných motoristických magazínov. Tie vám napomôžu pri rozhodovaní sa o tom, ktoré pneumatiky sú najlepšou voľbou z pohľadu jazdných vlastností a ceny.

Testovanie sa uskutočňuje v rámci hodnotenia jednotlivých kategórií, pričom sa vychádza zo siedmych z nich. Patrí sem hodnotenie jazdných vlastností a rôznych druhoch povrchov, hodnotenie podľa hlučnosti, vplyvu na spotrebu, životnosť, ale aj mieru opotrebovania pri prevádzke. Výsledky sú uverejňované v rôznych médiách a na internete a sú dostupné každému jednému vodičovi. Testy sú teda výborným pomocníkom pre tých, ktorí sa vo výbere pneumatík nevyznajú a potrebujú pomoc.

You may also like