Menštruačné vložky a inkontinenčné pomôcky nie sú jedno a to isté

by spravca

Problémy so samovoľným únikom moču sú bežnou realitou mnohých Slovákov. Bez ohľadu na vek či pohlavie ich inkontinencia trápi a ak chcú aj naďalej žiť svoj život, musia sa s týmto ochorením naučiť žiť.

Celkom na úvod je dôležité zahodiť ostych a vyhľadať odbornú pomoc. A tiež vyznať sa v širokom sortimente inkontinenčných pomôcok.

Rôzne vložky na rozmanité použitie

Pre ľudí, ktorých nikdy netrápila inkontinencia je skutočne ťažké vyznať sa vo všetkých pomôckach. Už len rozlíšiť, ktoré vložky sú klasické menštruačné a ktoré považujeme za inkontinenčné pomôcky je hotová veda. Teda, aspoň na prvý pohľad. Podrobnejšie skúmanie obalu každému jasne napovie, o aký typ vložiek ide. Kým bežné menštruačné vložky pozná každá žena, tie inkontinenčné už väčšina z nás rieši menej. Až do času, kým ich my alebo niekto z našej rodiny nepotrebuje v dôsledku mimovoľného úniku moču.

Inkontinencia a veci s ňou súvisiace

Možno ste aj Vy presvedčení o tom, že nejaké slipové vložky zabraňujúce úniku moču tak skoro nebudete potrebovať. Do staroby máte predsa ešte ďaleko, tak na čo sa tým vôbec zaoberať? Boli by ste prekvapení, no inkontinencia nepostihuje iba seniorov. Oslabenie močového mechúra totiž neraz postihne aj mladých ľudí, percentuálne viac ženy ako mužov, keďže inkontinenciou trpí až štvrtina žien.

Je preto užitočné vedieť, že inkontinenčné vložky sa používajú predovšetkým pri ľahších až stredných formách úniku moču, a to najmä u žien. Tie najmenšie z nich sa podobajú práve na vložky menštruačné. Väčšie typy urologických vložiek už majú anatomický tvar a dokážu absorbovať väčšie množstvo uniknutého moču. Na bielizeň sa prichytávajú najčastejšie samolepiacim pásom alebo fixačnými nohavičkami.

Intímna hygiena pri inkontinencii

Najmä spočiatku, keď inkontinencia vypukne, mnohé ženy siahajú naďalej iba po menštruačných vložkách, ktoré dobre poznajú a majú ich odskúšané. Lenže tieto vložky nespĺňajú parametre inkontinenčných vložiek, a teda nedokážu primerane a dostatočne sať uniknutý moč. Savosť urologických vložiek je totiž až štyrikrát vyššia, vďaka čomu tieto vložky zachovávajú pocit sviežosti a sucha omnoho dlhšie.

Bežné menštruačné vložky neposkytujú ani ochranu pred nepríjemným zápachom, ktorý môže inkontinenciu sprevádzať, čo rozhodne nepridá na nálade žiadnej žene.

A v neposlednom rade hrozí pri bežných vložkách riziko, že inkriminované telesné partie, obzvlášť citlivé na zvýšenú vlhkosť, podráždia. Ako prvá pomoc poslúžia praktické vlhčené utierky na intímnu hygienu, avšak čo pomôže omnoho viac, sú kvalitné urologické vložky, ktorých vonkajšia vrstva prepúšťa vzduch. Naša pokožka vďaka nim dýcha a netrápi nás ani podráždenie, ani nepríjemný zápach či strata sviežosti.

 

Autorské právo: tibanna79 / 123RF Reklamní fotografie

You may also like