Pravidlá pri prezúvaní letných pneu na zimné pneumatiky

by spravca

Každoročne na jeseň by pre všetkých vodičov malo byť samozrejmosťou prezúvanie letných na zimné pneumatiky. Ak ste v tejto oblasti nováčikom alebo si potrebujete čo-to pripomenúť a ozrejmiť, prinášame Vám zopár pravidiel, ktoré platia pri tejto každoročnej povinnej jazde vodičov.

Kedy prezúvať?

  • Zákon nám ukladá povinnosť prezúvať letné na zimné pneu každoročne 15. novembra. Obuté majú byť zimné pneu až do 31. marca.
  • Zákon tiež hovorí o tom, že zimné pneumatiky sú nutné aj vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo poľadovice.
  • Odporúča sa prezuť aj vtedy, ak priemerná teplota nevystúpi nad 70

Ako prezúvať?

Spravidla platí, že vodiči si nezaobstarajú nové zimné pneumatiky každý rok a svoje pneumatiky používajú niekoľko sezón. V tom prípade platí hneď niekoľko pravidiel:

  • Menej zjazdené, teda zachovalejšie zimné pneumatiky, použite na zadnú nápravu! Práve tá je totiž viac zodpovedná za stabilitu auta na vozovke.
  • Dezén nesmie byť príliš zjazdený. U nových zimných pneumatík má dezén 8-9 mm. Zákon povoľuje, aby bol zjazdený maximálne na tri milimetre. Odporúča sa však dezén hlboký minimálne štyri milimetre.
  • Nekombinujte pneumatiky! Nesnažte sa ušetriť tým, že na hnacej náprave použijete zimné pneu a skombinujete ich s letnými.
  • Snažte sa vždy používať rovnaký typ zimnej pneumatiky na všetkých kolesách. Len vtedy reagujú rovnakým spôsobom.
  • V prípade, že máte zimné pneumatiky na diskoch, jednoducho si ich vymeníte aj doma. Ak však šetríte a máte len jednu sadu diskov na letné aj zimné pneu, odporúča sa navštíviť pneuservis, kde Vám profesionáli pneumatiky prezujú.
  • Pozor pri ceste do zahraničia! Zistite si pravidlá prezúvania na zimné pneu v krajine, do ktorej sa chystáte. Tieto sa totiž môžu od našich zákonom stanovených pravidiel výrazne líšiť.

A nezabúdajte. Aj tie najlacnejšie zimné pneumatiky sú vždy lepšie, ako letné pneumatiky na ľade alebo snehu. Okrem toho, ceny klesajú a kvalita sa zvyšuje. Takže za najlacnejšie zimné pneumatiky zaplatíte čosi okolo 20€ za kus. Ak neprezujete, riskujete nielen svoju peňaženku a pokutu vo výške 60€, ale tiež svoj život!

Autorské právo: kadmy / 123RF Reklamní fotografie

You may also like