okt 13, 2016
1289 Views
Komentáre vypnuté na Pravidlá pri prezúvaní letných pneu na zimné pneumatiky

Pravidlá pri prezúvaní letných pneu na zimné pneumatiky

Written by

Každoročne na jeseň by pre všetkých vodičov malo byť samozrejmosťou prezúvanie letných na zimné pneumatiky. Ak ste v tejto oblasti nováčikom alebo si potrebujete čo-to pripomenúť a ozrejmiť, prinášame Vám zopár pravidiel, ktoré platia pri tejto každoročnej povinnej jazde vodičov.

Kedy prezúvať?

  • Zákon nám ukladá povinnosť prezúvať letné na zimné pneu každoročne 15. novembra. Obuté majú byť zimné pneu až do 31. marca.
  • Zákon tiež hovorí o tom, že zimné pneumatiky sú nutné aj vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo poľadovice.
  • Odporúča sa prezuť aj vtedy, ak priemerná teplota nevystúpi nad 70

Ako prezúvať?

Spravidla platí, že vodiči si nezaobstarajú nové zimné pneumatiky každý rok a svoje pneumatiky používajú niekoľko sezón. V tom prípade platí hneď niekoľko pravidiel:

  • Menej zjazdené, teda zachovalejšie zimné pneumatiky, použite na zadnú nápravu! Práve tá je totiž viac zodpovedná za stabilitu auta na vozovke.
  • Dezén nesmie byť príliš zjazdený. U nových zimných pneumatík má dezén 8-9 mm. Zákon povoľuje, aby bol zjazdený maximálne na tri milimetre. Odporúča sa však dezén hlboký minimálne štyri milimetre.
  • Nekombinujte pneumatiky! Nesnažte sa ušetriť tým, že na hnacej náprave použijete zimné pneu a skombinujete ich s letnými.
  • Snažte sa vždy používať rovnaký typ zimnej pneumatiky na všetkých kolesách. Len vtedy reagujú rovnakým spôsobom.
  • V prípade, že máte zimné pneumatiky na diskoch, jednoducho si ich vymeníte aj doma. Ak však šetríte a máte len jednu sadu diskov na letné aj zimné pneu, odporúča sa navštíviť pneuservis, kde Vám profesionáli pneumatiky prezujú.
  • Pozor pri ceste do zahraničia! Zistite si pravidlá prezúvania na zimné pneu v krajine, do ktorej sa chystáte. Tieto sa totiž môžu od našich zákonom stanovených pravidiel výrazne líšiť.

A nezabúdajte. Aj tie najlacnejšie zimné pneumatiky sú vždy lepšie, ako letné pneumatiky na ľade alebo snehu. Okrem toho, ceny klesajú a kvalita sa zvyšuje. Takže za najlacnejšie zimné pneumatiky zaplatíte čosi okolo 20€ za kus. Ak neprezujete, riskujete nielen svoju peňaženku a pokutu vo výške 60€, ale tiež svoj život!

Autorské právo: kadmy / 123RF Reklamní fotografie

Article Categories:
Auto Magazín · Pre pánov

Comments are closed.