História elektromobilov alebo kde to všetko začalo I.

by spravca

Dejiny niekedy vedia človeka prekvapiť a šokovať. Elektromobil nie je pre ľudstvo žiadna veľká novinka, nevznikol v našom ani minulom storočí. Povedali by ste, že v roku 1900 bolo v Amerike 38% všetkých vyrobených áut elektrických?

Prvé pokusy o elektromobil sa datujú už okolo rokov 1830, vynálezcovia ako Ányos Jedlik alebo Thomas Davenport skúšali zostrojiť malé prototypy áut poháňané elektrinou. Až v roku 1859 však fyzik  Gaston Planté vynašiel olovenú batériu, ktorá sa konečne dala nabíjať. Bola tak nadčasová, že ju v podstate bez zmien využívame dodnes. Vynález olovenej batérie si všimol aj známy český fyzik František Křižík a bolo to v roku 1895, keď uzrel svetlo sveta aj jeho prvý elektromobil, ktorý navyše disponoval aj benzínovým agregátom, čo mu zaručovalo zväčšený dojazd.

Na prelome storočí sa v USA konala doslova revolúcia v type pohonov. Okrem benzínového, parného pohonu a konského povozu sa do popredia dostáva stále viac aj elektrický pohon a to až natoľko, že to predstavuje 38% z celkového počtu. Keby sa tento pomer zachoval dodnes, je isté, že by sa nám dýchalo oveľa lepšie…

Kde teda nastala “chyba”? V histórii mali politici aj podnikatelia v Amerike veľmi vzletné plány a vízie. Chceli, aby vo veľkých mestách jazdili taxíky iba na elektrický pohon, pričom batérie by sa nedobíjali, ale rovno vymieňali za nové. Tento plán však stroskotal na prílišnej kazivosti áut… A približne v tom istom čase trh doslova prevalcovala benzínová konkurencia, za ktorou nestál nik iný ako Henry Ford a jeho ultrarýchla výroba a lacné súčiastky. Svoje autá dokázal predávať za polovičnú cenu elektromobilov, čo predstavuje klasický problém siahajúci až do dnes. Vývoju elektromobilov nepomohol ani objav nových ložísk ropy, ktorý dramaticky znížil cenu benzínu. Nízka maximálna rýchlosť spolu s obmedzeným dojazdom a nutnosťou využívať nabíjacie stanice prestali byť pre zákazníkov zaujímavé.

Tichosť a čistý vzduch, ktorý sľubovali predajcovia elektromobilov nebol dostatočnou výhodou a niekde v tom čase rozvíjajúci sa elektromobilný priemysel zastavila Druhá svetová vojna.

V nasledujúcom článku si nabudúce prečítate, ako pokračoval vývoj elektromobility a kedy do procesu priamo vstúpila slnečná energia.

Tip na záver: Ak rozmýšľate, ktorá nabíjacia stanica je pre vás vhodná? Vyberte si tú, ktorá zohľadňuje okrem zvoleného režimu aj aktuálnu spotrebu domu, pozná hodnotu ističa a chráni ho pred vyrazením.

 

 

You may also like