Zima je za dverami, nezabudnite vášmu vozidlu prezuť pneumatiky

by spravca

Pneumatiky sú bez pochyby jednou z najdôležitejších súčastí každého vozidla. Ak by sme ich nemali, auto by sme dokonca ani nemohli používať. Treba však myslieť aj na to, že nie je pneumatika ako pneumatika a rozdiely sú nielen v cene a kvalite, ale aj v tom, na ktoré ročné obdobie sú určené.

Hoci býva jeseň niekedy naozaj dlhá a teplá, vodiči by mali na zimné pneumatiky myslieť už o niekoľko týždňov skôr, ako naozaj prituhne. Počasie je totiž niekedy nevyspytateľné a vám sa môže veľmi ľahko stať, že vás prekvapí skorá zima. Ešte predtým, ako teploty poklesnú pod bod mrazu je potrebné mať k dispozícii sadu pneumatík, ktoré s vami v pohode prežijú niekoľko mesiacov. Ponechanie letných pneumatík sa v žiadnom prípade neodporúča, nakoľko nie sú na klzký a zasnežený povrch prispôsobené a môže dôjsť nielen ku škodovej udalosti, ale aj vážnej dopravnej nehode. Ak chcete ochrániť seba a svoju rodinu, buďte v tomto smere zodpovední a nič neberte na ľahkú váhu.

V prípade, že máte nové auto alebo je čas vaše staré zimné pneumatiky vymeniť, urobte tak čím skôr. Na trhu je k dispozícii obrovský výber pneumatík, z ktorých si viete vyberať nielen podľa ceny, ale dokonca aj značky. Drahé pneumatiky nie sú vždy zárukou dokonalej kvality a preto vám pokojne stačí lacnejšia verzia. Aj lacné pneumatiky s dobrými parametrami vedia splniť účel tak, aby ste s nimi boli dlhodobo spokojní. Pri výbere si však uvedomte, že každá pneumatiky musí držať svoj tvar a to za akýchkoľvek okolností. V praxi to znamená, že gumy musia byť stabilné v každom počasí bez toho, aby vás na ceste nejako ohrozili.

Výhodou lacných, ale kvalitných pneumatík je, že sú nielen ekonomickejšie, ale aj odolnejšie voči nerovným povrchom a na aute držia nižšiu spotrebu, ako tie drahšie. Pri kúpe by ste však mali klásť dôraz aj na druh pneumatík, ktorý je určený presne na vaše vozidlo, typ dezénu, hĺbku dezénu a tlak v pneumatikách. Zaobstaranie si nových pneumatík nie je až tak ľahkou záležitosťou, ako sa  môže na prvý pohľad zdať. Ešte pre nákupom si treba všetko premyslieť, aby sa vám nestalo, že vám gumy na auto nesadnú alebo nesplnia svoj účel.

Ak sa tento rok rozhodujete, že si zakúpite nové pneumatiky, rozmýšľať by ste mali aj nad novými diskami, ktoré z vášho auta urobia úplne nové vozidlo. Na výber máte z oceľových a hliníkových diskov, ktoré sa vo viacerých veciach odlišujú. Oceľové sú síce lacnejšie, no cenový rozdiel medzi nimi už nie je taký veľký, ako v minulosti. Stále viac vodičov uprednostňuje hliníkové disky, ktoré sú oproti oceľovým omnoho ľahšie a spoľahlivejšie. Vďaka ich hmotnosti majú aj lepšiu reakciu na okolitý terén a auto s nimi dokážete omnoho ľahšie ubrzdiť. Hliníkové disky sú u motoristov obľúbené aj pre ich dlhú životnosť, pretože dokážu odolávať rôznym koróziám. Pravidelní vodiči si pochvaľujú aj ich čistenie, ktoré je omnoho jednoduchšie ako pri oceľových diskoch, kde sa najmä blato neustále lepí.

Ak už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ pneumatík a diskov, dôležité je, aby ste ich prispôsobili počasiu čím skôr. Nezabudnite preto kolesá prezúvať ešte za vyšších teplôt, pretože s príchodom chladného počasia sa plnia aj garáže mechanikov a vy výmenu pneumatík v konečnom dôsledku nemusíte stihnúť tak, ako ste si to predstavovali.

You may also like