Trendy v bytovom dizajne, ktoré budú hitom v roku 2023

Trendy v bytovom dizajne, ktoré budú hitom v roku 2023

Trendy v bytovom dizajne, ktoré budú hitom v roku 2023

by spravca

Trendom sa nedá uniknúť. Vždy je vzrušujúce čakať, čo prinesie nová sezóna a podľa toho si naplánovať skrášlenie svojej domácnosti. Začína sa nový rok, a tak, ako si túžite osviežiť šatník novými doplnkami, topánkami či kabátom, aj vaše interiéry si zaslúžia vynoviť a doplniť niečím zaujímavým.

Chcete v novom roku vniesť do vašej domácnosti nejaký svieži prekvapivý prvok, ktorý jej dodá nový look? Poďte sa spolu s nami pozrieť na trendy v bývaní, ktoré nás v tomto roku čakajú.

1. Udržateľnosť

Domy, ktoré sú postavené s dôrazom na udržateľnosť, preukázali nižšie náklady na údržbu, výdavky na energie a často poskytujú aj vyššiu návratnosť investícií. Aj v tomto roku sa to premietne do používania ekologických prírodných stavebných materiálov, ako sú tehly a kameň na exteriéroch domov.

Vo vnútri budú veľmi žiadané prírodné materiály, ako napríklad upravené prírodné drevo, žula, mramor. V rámci efektívnosti nákladov na kúrenie medzi prvky udržateľnosti domácnosti určite patrí aj podlahové kúrenie.

2. Zakrivený nábytok

Ak nás pandémia niečo naučila, tak to, že potrebujeme trochu viac jemnosti v našich životoch. A to sa odrazí aj v ďalšom trende interiérového dizajnu – tzv. „zakriveného nábytku”.

Nábytok a dekorácie s jemnejšími okrajmi sú príťažlivé a zároveň dodajú miestnosti romantický nádych. Zaoblený moderný nábytok sa vracia v podobe luxusných pohoviek v tvare C, stolov s oblými okrajmi až po prepracované okrúhle barové stoličky.

Retro vzhľad zo 70. rokov minulého storočia je skvelým prvkom pri renovovaní domova. Jemná oranžová, machová zelená a iné teplé neutrálne látky ako aj čalúnený vintage nabytok ihneď rozžiaria vašu domácnosť.

3. Domáca kancelária

Všetci si čoraz viac uvedomujeme, ako môže usporiadanie a estetika miestnosti ovplyvniť našu energiu a produktivitu. Premena súčasnej miestnosti na vašu novú domácu kanceláriu nie je len zábavným projektom, ale aj nevyhnutnosťou pre mnohých ľudí, ktorí pracujú na diaľku, z domu.

Ľudia tento rok strávia viac času a úsilia pri navrhovaní jedinečného pracovného domáceho priestoru, aby maximalizovali svoju koncentráciu, motiváciu a produktivitu. Na oddelenie súkromného a pracovného priestoru skvele poslúžia zásuvné dvere do steny.

4. Netradičné odtiene a textúry

Na popredné miesto sa dostávajú zaujímavé materiály, ktoré reprezentujú štýl a osobnosť majiteľov. V roku 2023 sa objavia rôzne farebné varianty, ako napríklad šalviová zelená, svetložltá, svetlo šedá a modrá. Zaujímavé textúry, ktoré dokážu dodať domovu pocit tepla budú žiadané od stien, tapiet, nábytkov až po dekorácie.

5. Viva Magenta

Spoločnosť Pantone oznámila farbu roka 2023 – Viva Magenta. Je to odtieň, ktorý spája výraznú červenú s modrým odtieňom. Je odvážny a zobrazuje optimizmus, radosť, ako aj odolnosť a myslenie mimo rámca na vytvorenie lepšieho sveta.

Odtieň výborne vyznie ako ústredná farba miestnosti, ale aj ako nenápadný akcent pre jednoduchý dizajn. V malej spálni bude vyzerať skvele nielen na stene, ale aj na strope, v obývacej izbe vám postačí aj malá dekorácia v podobe koberca, vázy, príručného stolíka či textílie.

6. Byť zelený – doslova a do písmena

Zelená bude dôležitým faktorom pri renovácii domácnosti. Ľudia chcú, aby sa doma cítili sviežo a príjemne a to im zabezpečuje práve spojenie s prírodou rôznymi kreatívnymi spôsobmi. Opätovné používanie nábytku či uprednostňovanie materiálov, ktoré šetria životné prostredie bude v tomto roku veľmi populárne.

Nehovoriac o tom, že prírodné materiály, ako sú kožušiny do interiéru, drevo, ratan, hlina či kameň, sa dokonale hodia k akémukoľvek štýlu, farbe a látke. Tieto textúry dodávajú domácemu dekoru teplo a vyvolávajú v nás pocit útulnosti.

7. Odvážnosť

Súčasné trendy ukazujú, že majitelia domov budú aj naďalej využívať tapety s výraznými vzormi a experimentovať s farbou a textúrou. Minulý rok navyše priniesol zvýšené povedomie o duševnom zdraví človeka v kontexte s prostredím, v ktorom žije. Aj preto je terapia farbou na vzostupe. Viac jedinečných farebných kontrastov bude vládnuť aj v kuchyni.

S nárastom a zameraním na vytvorenie domova, v ktorom sa dobre cítime, budeme vnášať aj v tomto roku  do svojich interiérov čo najviac života a farieb. Úžasný a cenovo dostupný spôsob, ako si urobiť svet okolo krajším, nemyslíte?

​​8. Vylepšené vonkajšie priestory

Vonkajšie priestory okolo domov sú aj naďalej v centre pozornosti. Bazény, vodné prvky, ohniská a paletový nábytok na vonkajšie sedenie sú vysoko na zozname želaní. V posledných rokoch došlo k veľkému pokroku aj v oblasti vonkajších materiálov, čo výrobcom umožňuje vytvárať štýlové a odolné vonkajšie pohovky.

Ľudia chcú, aby sa ich záhrady a terasy stali relaxačným rozšírením ich vnútorných obytných priestorov. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť aj z funkčného hľadiska je zaviesť tieniacu techniku, ako sú napríklad plissé rolety či markízy. Estetické tienidlá nielenže poskytujú ochranu pred slnkom, ale pomáhajú, aby sa priestor stal krajším.

9. Otvorené priestory

Majitelia domov vyžadujú viac prirodzeného svetla vo svojich domovoch a tento trend jednoznačne pokračuje aj v roku 2023. Ľudia zvyšujú prirodzené svetlo doma prostredníctvom väčších okenných a dverných otvorov, aby vytvorili spojenie medzi vnútornými a vonkajšími priestormi a pocit slobody.

10. Koberce

Na koberce v interiéri majú ľudia rôzne názory. Niektorí ich milujú, iní nenávidia. Ak patríte medzi ich milovníkov, v roku 2023 si prídete na svoje, pretože sú zas v móde. Uprednostnite koberce v zemitých odtieňoch zo sisalu, vlny či juty, ktoré majú výraznú textúru. Vracajú sa aj koberce v štýle 70. rokov, ktoré sú mäkké pod nohami a ponúkajú nádych luxusu.

11. Vzor rybia kosť

Ak rozmýšľajte o novej kuchynskej podlahe, drevené alebo laminátové podlahy s rybím vzorom zažívajú veľký návrat. Tento originálny spôsob ukladania podlahy je nadčasový a určite ho oceníte aj o niekoľko rokov.

12. Nesmrteľná čierna

Ďalším najnovším trendom bývania je dominancia čiernej farby. Či už ide o pracovnú dosku alebo zástenu, čierna dodá kuchyni pocit nadčasovosti, elegancie a tajomnosti. Pre tých, ktorí nemajú odvahu použiť čiernu vo veľkom, skúste použiť menšie doplnky ako napríklad rýchlovarnú kanvicu, hriankovač či kávovar.

13. Dokonalé nedokonalosti

Pokiaľ ide o trendy v bytových dekoráciách, najlepšie sú organické, ručne vyrábané, jedinečné a nenapodobiteľné kúsky. Rafinovaná kvalita je to, čo tento rok v domácnostiach uvidíme.

14. Nádych východu

Usporiadanie môže mať pre interiér zásadný význam. Voľný pohyb je nevyhnutný pre pozitívnu atmosféru, preto je dôležité dobre naplánovať rozmiestnenie každej miestnosti. Správna dispozícia je jedným z interiérových trendov roku 2023 ovplyvnených východom. Estetika feng shui, wabi-sabi, ikigai a japandi výrazne ovplyvňujú dizajn aj naďalej.

15. Moderný maximalizmus

Tento rok sa vzďaľujeme od minimalizmu k expresívnejšiemu prístupu a bude sa objavovať viac cenných umeleckých diel a zberateľských predmetov, zoskupených podľa podobnej farby alebo materiálu, s rôznymi výškami a formami.

16. Teplé a mäkké schémy

Zatiaľ čo niektorí majitelia domov chcú vo svojich kuchyniach výraznejšie farby, mnohí hľadajú skôr teplé a mäkké odtiene, ktoré navodia pokojnú a relaxačnú atmosféru. Na tento účel využite napríklad šedo-biele skrinky, svetlé drevo, jemné vzory a teplé bronzové a mosadzné povrchy.

Ktorému trendu neodoláte vy?

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

 

 

 

 

You may also like